Published by: 0

Часом деякі види бізнесу видадуться досить простими й легенями в організації, але й початкові дослідження ринку, що цікавить, показують, що до всього потрібно віднести досить серйозно, навіть якщо мова йде про звичайну пральню. Нерідко ідея відкриття власної хімчистки або пральні виникає в наших підприємців після поїздки за кордон, зокрема в Європу, де раз у раз зустрічаєшся з людьми, що несуть речі із чищення, а на кожному кварталі поряд з бутіками й ресторанами розташувалася безліч хімчисток і пралень. І, звичайно ж, виникає логічний висновок, що раз це працює так успішно тут, те, чому б не зайнятися цим бізнесом і в Україні? Однак, деякі західні схеми бізнесу, у силу одмінного менталітету населення нашої країни, можуть не спрацювати в тій мері, на яку ви могли розраховувати. Іншими словами, усе потрібно «приміряти» на наші умови й нашого споживача.

Як працює ЦЕ в них? Відразу відзначимо, що лідером по наданню послуг хімчистки й пральні в Європі є Італія, як, втім, і лідером по виробництві встаткування для цієї сфери.

Квартальна хімчистка. Перелік пропонованих послуг може обмежуватися тільки експрес хімчисткою текстильних виробів. При цьому, плями виводитися не будуть, та й у чищення речі, із символікою на маркуванні “прання або аквачистка” у вас можуть не прийняти. Причина не в небажанні працювати, а в обмеженості розмірів приміщення, у якому можна розмістити лише мінімум необхідного встаткування. Бізнес цей, в основному, сімейний, у якому задіяно від 2 до 5 людей. Наймані робітники в хімчистці – більша рідкість. І, не дивлячись на такі обмеження, клієнтів у квартальних хімчисток досить. Уся справа в тому, що рядовий європеєць прибігає до послуг хімчистки від 4 до 10 раз на місяць. І причиною походу в хімчистку є не наявність плями на виробі, а рівень достатку й культури. Проблем у власників хімчистки з обробкою виробів теж особливо не виникає, оскільки речі здаються практично чисті, що не вимагають попереднього ретельного зачищення й виведення плям, а також дуже високої якості з погляду матеріалу й пошиття.

Пральня, що виявляє послуги прання чоловічих сорочок. Цей вид послуг у Європі вкрай рідко виявляється разом з послугами хімчистки або звичайної пральні. Звичайно це окремий вид діяльності, у якому також задіяно кілька людей і який вимагає спеціалізованого встаткування. Крім пральних і сушильних машин, тут використовується й автоматизована лінія з прасування, складанню й упакуванню сорочок.

Поява цього виду послуг – це реакція на загальноприйняті правила етикету в одязі європейських і американських службовців, не одягати ту саму сорочку двічі. Будь-який процвітаючий службовець, а також той, хто прагне зробити кар’єру, не тільки строго дотримується цих правил, але й намагається здобувати сорочки відомих марок. І чи навряд, у кого-небудь виникне бажання проводити експерименти  із пранням та прасуванням таких виробів у домашніх умовах. До того ж, ця категорія клієнтів оцінює час, відведене для роботи як можливість заробітку додаткових засобів, які не порівняно з можливістю заощадити на послугах прання власних сорочок.

Пральня самообслуговування. Цей вид послуг можна зустріти, дійсно практично в кожному кварталі як у Європі, так і в Америці. І причиною тому, насамперед, знову ж – традиції й уклад життя. На відміну від нас, європейці й американці легко міняють місце проживання, найчастіше не маючи власного житла й такого майна, як меблі й побутові техніка. Крім того, нерідкі випадки, коли власники орендованого житла ставлять в умову не здобувати й не встановлювати пральну машину, з метою економії енергоресурсів. Таким чином, пральня самообслуговування стає вирішенням цих побутових проблем. За кілька годин, білизна можна випрати, посушити й навіть погладити, заплативши деяку суму, не замислюючись про те, де придбати пральний порошок і з якою сумою прийде рахунок наприкінці місяця за воду й електроенергію.

З персоналу в пральні самообслуговування повинен постійно перебувати людей, що контролює правильність обігу з технікою, що й уміє усунути дрібні неполадки встаткування.

Хімчистка-Лабораторія. Така хімчистка перебуває, як правило, за межами міста або в його промислових районах. Це обумовлене необхідністю в більших промислових площах і вимогах екологічних і санітарних інстанцій. Тут проводиться чищення тих виробів, які не можуть бути оброблені в умовах квартальної хімчистки: акваобработка ковдр, подушок, пуховиків, чищення й фарбування шкіряних виробів, чищення килимів і ін. Індивідуальні клієнти сюди не приїжджають. Посередником між клієнтом і хімчисткою-лабораторією виступає квартальна хімчистка, ухвалюючи й відвозячи виробу в обробку, закладаючи у вартість послуги свій відсоток.

Хімчистки-Лабораторії припускають великий парк усілякого встаткування й наявність найманих робітників, оскільки доводиться обробляти більш 1000 одиниць у день.

Промислова пральня. Такий вид діяльності, на відміну від вищеописаних, не може бути віднесений до середнього, а тим більше до малого бізнесу. Обсяг оброблюваного білизни обчислюється не кілограмами, а тоннами й десятками тонн у зміну. Основними клієнтами таких пралень є великі медичні установи, готелі, будинку старих, санаторії, ресторани й ін. Число обслуговуючого персоналу може нараховувати, як кілька десятків, так і кілька сотень людей. Серед них нерідко можна зустріти чоловіків як операторів пральних машин або прасувальників, оскільки праця цей не з легенів і вимагає чималих фізичних витрат.

Як ЦЕ працює в нас? Або особливості національної хімчистки. Якщо говорити про те, що було описано вище, те змело можна сказати, що в нас ЦЕ не працює, або, працює, але з національними особливостями.

Насамперед, наш споживач звик до того, що хімчистка надає весь спектр послуг: хімчистка,фарбування текстильних і шкірян7изх виробів, прання постільної білізни, ремонт  одягу, чищення килимів і чищення пухо-піряних виробів. Відсутність однієї з  цих полсуг може викликати здивування у клієнта,  а часом і вимоги її організації. Причиною є колишні “Будинуі побуту”, що ще не дуже давно інсували, прийшовши  у який можна було вирішити безліч побутових проблем.Для втримання клієнтів, багато хімчисток намагаються розширити асортимент послуг, гнавіть при мінімальному та нульовому прибутку. На жаль для нашого споживача хімчистка ц пральні – нероздільні поніття. Однак з будь-якої ситуаціїї можна знайти вихід. Квартальні хімчистки що відкриваються в Україні не відмовляють клієнтам у прийманні всього переліку виробів, обробляючи самостійно тільки те, що під силу самим, і відвозячі інший асортимент в ті хімчистки. які можуть це зробити якісно.

Що повинен знати й до чого повинен бути готів підприємець, при відкритті хімчистки? Рекомендується здобувати встаткування в Україні, але тільки в офіційних представників заводів-виробників. Вибираючи постачальника, слід обертати увага на його професіоналізм, кількість і якість проведених установок в Україні. Не соромтеся попросити перелік клієнтів і телефони для спілкування з ними. По можливості відвідаєте  кого-небудь із них, щоб подивитися на встаткування в роботі й одержати відповіді на, що цікавлять .вас питання. Основним питаннями повинні бути: “у чи повному обсязі були виконані договірні зобов’язання з боку постачальника на момент поставки встаткування?”, ” як повівся постачальник у випадку з поломкою встаткування, якщо таке мало місце? Як швидко й чи була зроблена технічна підтримка в дозволі проблеми?”, ” після закінчення пройденого часу й по ходу роботи чи можна оцінити наскільки об’єктивно й правильно був запропонований перелік і комплектація встаткування з боку продавця?”, “якщо в майбутньому знадобиться додаткове встаткування, чи буде клієнт купувати його в того ж постачальника?”.

Немаловажним показником компетентності продавця встаткування є наявність у нього власної хімчистки й пральні. Помніть, що тільки той, хто щодня пов’язаний з виробничим процесом, може допомогти вам у повному обсязі в реалізації, як простих, так і складних проектів, показати на власному прикладі, чому слід вибрати те або інше встаткування й навчити працювати на базі свого підприємства.

Особливості поведінки клієнтів. Почнемо з того, що більшість наших клієнтів, звертаються в хімчистку в самому крайньому випадку: коли пляма не вивела жодне з рекламованих по телевізору засобів, коли вже соромно виправдовуватися, що “це тільки що, прямо в маршрутці чимсь мене зачепили”, коли дублянка не міститься в побутову пральну машину завантаженням в 3,5 кг і коли шар бруду й ступінь вигорання змінили до невпізнанності  колір речі. При цьому, клієнт не просить зробити хоч що-небудь, розуміючи, що шансів повернути колишній стан виробу практично ні, а недбало віддає розпорядження його “освіжити” або “обновити”.

Звертаючись у хімчистку, клієнт, підносить свій візит як велика послуга підприємству хімчистки, зовсім не замислюючись про те, що в цій послузі бідує, насамперед, він сам, щоб виглядати чистим і охайним. Ну й відповідно, можна припустити й запити до результату чищення й нескінченний ряд претензій. Звичайно ж – це гірший варіант клієнтури, але й до цього потрібно бути готовим щоб згодом не було неприємних сюрпризів.

Відмовитися зовсім від складних випадків не вийде, тому, як можна залишитися без роботи взагалі. Практично кожний третій виріб, здаване в хімчистку (в Україні) є “складним”. І складність полягає не в некомпетентності українських технологів, відсутності спеціалізованого встаткування й препаратів, а в самих виробах. Насамперед – це споконвічно низька якість одягу, виготовлене всупереч усім технологічним нормам, не сполучуваність комбінованих матеріалів, нестійкість використаного барвника й недостовірне маркування з рекомендаціями з догляду за виробом. На жаль, саме в такий одяг викрита більша частина нашого населення. Ціна на ці вироби відносно невелика, тому, довідавшись про вартість послуги чищення, яке може скласти 50% від суми самої речі, власник очікує результату з області фантастики. Але ж, чудес, як відомо, не буває.

Ще один підводний камінь, про який потрібно знати – речі-підробки відомих марок, за які споживач заплатив, як за справжню, а якість усі те ж, кустарне. Пояснювати й доводити клієнтові, що його попросту обдурили – справа невдячна: по-перше, не повірить і дорікне непрофесіоналізмом, а по-друге, назавжди образиться й вибере іншу хімчистку.

Пральня самообслуговування – добре забутий старий вид, що й знову відроджується, послуг, однак з деякими нюансами. У радянські часи, послугами пралень самообслуговування користувалися практично всі, в основному через брак пральних машин, відсутністю площі для сушіння білизни, а також через складність прасування праскою простирадл і підодіяльників. Сьогодні цією послугою користуються по тій же причині, тільки аж ніяк не все. Основними споживачами цієї послуги є жителі студентських і сімейних гуртожитків, а також ті, у кого немає можливості придбати пральну машину.

Що повинен знати й до чого повинен бути готів підприємець, що розв’язав відкрити пральню самообслуговування? На відміну від західних клієнтів, які беззаперечно додержуються рекомендацій і застереженням по користуванню встаткуванням, наші відвідувачі намагаються улучити момент, щоб зробити всі по-своєму, незважаючи на те, що це строго заборонене. Перевантаження пральної або сушильної машини, вибір програми прання не по інструкції, а “метод тика” – є основними причинами передчасного виходу з ладу встаткування.

Асоціація підприємств хімічної чистки і пралень України є громадською організацією, яка об’єднує підприємства хімічної чистки та пральні з метою надання правової, інформаційної та методичної допомоги, організації професійної підготовки працівників.

Додаткову інформацію щодо умов професійного навчання фахівців можна отримати за телефонами: (044)258-31-46; (099)401-81-12; (067)766-81-35, (050)-414-21-11.