Published by: 0

 

ВВЕДЕННЯ

 Прання – це складний фізико-хімічний процес, в якому беруть участь чотири взаємопов ‘язані фактори: час обробки – температура розчину – ступінь механічного впливу – хімічні препарати. Значний вплив на процес і результат прання надає якість використовуваної води.

Технолог є головним фахівцем на підприємстві і відповідає за організацію технологічного процесу прання та забезпечення якості обробки виробів. Він повинен детально розуміти хімічні процеси, що відбуваються при прання, механізми впливу на вироби різних препаратів і режимів обробки, вміти підібрати найбільш ефективні миючі засоби, провести їх апробацію і розробити оптимальні технологічні процеси стосовно умов підприємства.

Довідкова книга технолога розроблена Асоціацією підприємств хімічної чистки та пральні з метою надання допомоги фахівцям у поглибленні знань процесів прання та окремих стадій обробки, ролі різних препаратів у видаленні забруднень, створення сучасних технологій прання виробів. При підготовці книги були використані вітчизняні матеріали та нові зарубіжні публікації з питань обробки виробів.

У книзі наведено класифікації виробів і матеріалів, що надходять в обробку, теоретичні основи та параметри процесу прання, надано описи миючих засобів і хімікатів, методи їх застосування, викладено рекомендації щодо розробки технологічних процесів прання білизни. У додатку наведено витяги зі стандартів України на надання послуг з прання.

Довідкова книга технолога призначена для фахівців підприємств прання білизни і в першу чергу тих, які не мають вищої професійної освіти.

Довідкову книгу технолога слід розглядати спільно з Довідковими книгами приймача замовлень і гладильника, які доповнюють окремі стадії обробки виробів.

Відгуки та пропозиції просимо направляти за адресою: (вул. Потехина,2, м. Київ, 03127, тел/факс (050) 414-21-11).

 

 

 1. ВИДИ ПОСЛУГ ТА ОСНОВНІ НОРМАТИВНІ

ДОКУМЕНТИ

 

Послуги з прання – це діяльність, спрямована на відновлення санітарно-гігієнічних властивостей зі збереженням товарного виду білизни та інших текстильних виробів.

 

Галузевий класифікатор ГК 201-01-2001  “Класифікація послуг і продукції у сфері побутового обслуговування” передбачає послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів за такими видами:

 • послуги приймальних пунктів пралень;
 • послуги з приймання білизни для прання в замовника вдома;
 • прання білизни в пральні самообслуговування;

– прання рівної та фасонної бавовняної та льняної білизни, верхніх чоловічих сорочок, виробів із штучних, синтетичних і змішаних тканин, стебкованих ковдр, постілок, дорожок, чохлів;

– оброблення спецодягу (халатів, курток, брюк тощо), особливо брудної білизни та білизни з різними комплексними плямами змішаного походження;

– ремонт і дрібне перероблення одягу та інших текстильних виробів у процесі прання;

– інші послуги.

 

Послуги з прання класифікуються за такими ознаками:

 

 • технологічному;
 • способу прання;
 • режимам прання з урахуванням роду і кольору тканини виробів, типу виробів (населення або громадського сектора);
 • методам і формам обслуговування;
 • часу виконання.

 

За технологічною ознакою послуги з прання підрозділяються наступним чином:

 

– відновлення санітарно-гігієнічних властивостей зі збереженням товарного вигляду виробів;

– надання виробам спеціальних властивостей: білизни (відбілювання, підсинювання), блиску, гладкості, стійкості до забруднень, зменшення зминуваності (м ‘яке, середнє і жорстке крохмалення), гігієнічної чистоти (дезінфекція), приємного запаху (дезодорація, ароматизація), зняття статичної електрики (антистатична обробка)

– інші послуги – виготовлення та прикріплення міток, дрібний ремонт білизняних виробів, прокат тощо.

 

За способом прання з урахуванням конструкції обладнання послуги підрозділюються на прання в машинах (автоматизованих і неавтоматизованих) і прання вручну.

 

 

За режимами прання послуги підрозділяються:

 

– по роду тканини виробів;

– за кольором тканини;

– щодо асортименту виробів:

– від населення (індивідуальне);

– від громадського сектору (масове): перукарень, підприємств громадського харчування та торгівлі, дитячих установ, медичних установ, готелів, залізниць, військових частин тощо.

 

За методами та формами обслуговування послуги з прання підрозділяються:

 

– комплексне обслуговування – прийом та видача замовлень споживачеві в стаціонарних умовах;

– виїзне обслуговування – прийом та видача замовлень споживачеві у приймальних пунктах, організаціях та місцях, зазначених споживачем, виконання послуг – у стаціонарних умовах;

– виконання послуг самообслуговуванням на обладнанні пральні.

 

За часом виконання послуги підрозділюються:

 

– термін виконання послуги за домовленістю зі споживачем;

– термінове прання;

– експрес-прання.

 

На підприємстві прання білизни слід керуватися такими нормативними актами та документами:

 

 • Закон України “Про захист прав споживачів”
 • Правила побутового обслуговування населення
 • Інструкція щодо надання послуг зі прання білизни
 • Державні будівельні норми ДБН В.2.2-11-2002

Підприємства побутового обслуговування;

Основні положення.

 • ДСТУ 2122-93 Матеріали для одягу. Символи та вимоги догляду.
 • ДСТУ 2320-93 Робота з хімічними речовинами на підприємствах хімічної чистки одягу та прання білизни. Вимоги безпеки.
 • ДНАОП 9.0.30.1.06-97 Правила охорони праці при експлуатації пралень та лазень.
 • Галузевий класифікатор ГК 201-01-2001 “Класифікація послуг і продукції у сфері побутового обслуговування”.
 • ДСТУ 201-04-96 Вироби білизняні, оброблені в пральні. Загальні технічні умови.

 

 

 

 1. ВИРОБИ ТА МАТЕРІАЛИ

 

Основними видами виробів, які надходять до прання, є:

постільна білизна

рушники

фасонна білизна

чоловічі сорочки

ресторанна білизна

білизна підприємств торгівлі

білизна перукарень

білизна медичних закладів

робочий і формений одяг

інші швейні вироби.

 

Для виготовлення білизняних виробів використовуються природні та хімічні волокна.

 

Природні волокна бувають тваринного і рослинного походження. Волокна тваринного походження отримують з волосяного покриву овець, кіз, верблюдів, кроликів (шерсть) або шляхом розмотки коконів тутового і дубового шовкопряду (натуральний шовк). Волокна рослинного походження складаються з целюлози і виходять із насіння бавовни (бавовни) або стеблів, листя рослин (льон, конопля, джут).

Шерсть. Головна властивість вовни – її теплий, м ‘який, об’ ємний гриф (сприйняття на дотик). Шерсть не тримає небажані складки, але обробкою пором можна домогтися, щоб вовняна тканина тримала потрібну складку. Під впливом тепла протягом довгого часу шерсть втрачає м ‘якість і стає слабкою на розрив.

Головна небезпека при прання речей, зроблених з вовни – усадка. Усадка вовни – це наслідок властивості волокон вовни, яке відбувається через те, що при механічному впливі у вологому середовищі окремі волокна вовни починають змінювати своє місце розташування і сплутуються, утворюючи щось подібне до войлоку. Усадку іноді можна виправити, відновивши вихідний розмір речі. Відбілювачі з активним хлором руйнують волокна вовни. Задовільне відбілювання можна здійснити на основі перекису водню.

 

При температурі 130 град. шерсть починає жовтіти, а при 300 град.- обвуглюється.

 

Шовк. Дуже гладкий, ніжний на дотик, міцний і еластичний. Однак багато шовкових тканин є дуже делікатними, а окремі елементи, що становлять шовкову нитку, легко порвати. Шовкові тканини треба прати часто і регулярно, оскільки потовиділення руйнують це волокно. Прання має бути м ‘яким, полоскання – дуже ретельним, обов’язково в м’якій воді, сушка – максимально щадна, а прасування має здійснюватися по ще злегка вологій тканині. Якщо необхідно провести відбілювання шовкової тканини, його проводять спеціально розбавленою перекисом водню.

Шовк витримує вищі температури, ніж шерсть, але обвуглюється при температурі понад 170 град.

 

Бавовна. Бавовна найбільш застосовуване волокно. Він добре вбирає вологу, має високу опірність до витирання. Для підвищення стійкості до зминаності бавовняну тканину піддають спеціальній фінішній обробці. Вплив сонячного світла послаблює бавовняне волокно.

Бавовняну тканину прати легше ніж будь-яку іншу. Її можна відбілювати більшістю окисляючих і відновлювальних відбілювачів. Однак якщо вона оздоблена препаратом, що включає синтетичні смоли, не можна застосовувати відбілювачі, що містять активний хлор.

Дія високої температури руйнівна для бавовни, який обвуглюється при 240 град.

 

Льон. Лляна тканина виробляється з лляної пряжі полотняним переплетенням. Володіє високою міцністю і гідрофільністю (здатністю вбирати вологу при порівняно великому повітрі – і теплопроникності), стійкістю проти гниття. Лляна тканина має малу садибу при прання, виробляється різної щільності (тонкощі) від батиста до брезенту, витримує найвищі температури прасування 200 – 230 град.) серед текстильних матеріалів.

 

Хімічні волокна отримують шляхом переробки природних або синтетичних високомолекулярних сполук і підрозділяють на штучні та синтетичні.

 

До штучних належать целюлозні та ефіро-целюлозні волокна, які отримують з целюлози, виробленої з деревини хвойних порід: віскозу, ацетатне волокно, тріацетатцелюлозу, мідно-аміачне волокно.

 

Віскоза. Властивості віскози схожі на властивості бавовни. Однак вона не така міцна як бавовна, а у вологому стані ще слабкіше. Віскоза має слабку опірність до витирання, світло пошкоджує її легше ніж бавовну, вона втрачає колір при 150 град. і обвуглюється при 200 град.

Віскозні тканини можна прати так само, як стирають бавовняні тканини, проте будучи зволоженою вони втрачають половину своєї міцності.

 

Ацетатне волокно, тріацетатцелюлоза. У процесі виробництва ацетатного волокна целюлозу обробляють спеціальними хімічними методами, домагаючись імітації шовку. Ацетатне волокно термопластично – при температурі 140 – 150 град. тканина деформується, розм’якшується волокно при 195 – 230 град. і плавиться при 260 град. Температура горіння не повинна перевищувати 115 – 120 град.

Тканину з ацетатного волокна слід прати з великою обережністю, оскільки будучи зволоженою, це волокно втрачає міцність. Таку тканину можна спокійно відбілювати, використовуючи розчин перекису водню або гіпохлорит натрію (NaClO).

 

Синтетичні волокна виготовляються з синтетичних полімерів, одержуваних на базі продуктів переробки нафти, вугілля або природного газу. До синтетичних волокн належать:

 

– поліамід (нейлон, капрон, дедерон, перлон);

– поліакрілонітріл (нітрон, орлон, акрил);

– поліефір (лавсан, елан, віклон);

– поліолефін (поліетилен, поліппілен);

– полівінілхлорид (хлорин, ацетохлорин, мовіль).

 

Поліамідне волокно частіше називається нейлоном. Нейлон дуже міцний, еластичний і стійкий до витирання. Під впливом сонячного світла нейлон повільно руйнується, а жовтіє швидко. Нейлон – термопластичне волокно, йому можна надавати форму за допомогою теплової обробки. При температурі 170 град. він розм’якшується, а при 215 град. плавиться. При глаженні поліамідного волокна температура праски не повинна перевищувати 130 град

Кольорові тканини з нейлону найкраще прати в теплій воді при температурі 50 град., а білі тканини – при температурі 60 град. Відбілювач з активним хлором застосовувати не можна, а відбілювач на основі перекису водню – можна, але дуже обережно.

При прання цих тканин важливо пам ‘ятати, що їхні волокна схильні до шокового короблення-утворення небажаних глибоких складок через різку зміну параметрів процесу прання.

 

Вінілове волокно (Polyester, Lavsan, Crimplen) – найбільш часто застосовуване синтетичне волокно, дуже міцне, еластичне і стійке до істиранію.

Тканини, що складаються на 100% з вінілового волокна, легко прати і можна відбілювати будь-яким відбілювачем без всякого ризику. Однак вінілові волокна дуже схильні до шокового короблення при різкому охолоненні з температур, що перевищують 57 град.

Акрилонітрилові волокна за набором своїх властивостей нагадує овечу шерсть. На відміну від вовни, ці волокна вбирають зовсім мало вологи і схильні до утворення зарядів статичної електрики.

Тканини з акрилонітрилових волокон слід прати в теплій воді при температурі 40 – 50 град. Светри з акрилонітрилових волокон краще прати вручну через дуже пухкі нитки. Волокна можуть бути легко пошкоджені при обробці пором.

Успішна обробка виробів залежить насамперед від безпомилкового визначення типу тканини. На фірмових і дорогих виробах наводяться докладні рекомендації по догляду. Однак багато виробників намагаються зробити тексти мінімальними, трапляється досить часто, що вони користуються не міжнародними термінами, а вказують тип тканини своєю мовою або скорочують назви. Нижче наведено деякі позначення матеріалів:

 

АС Acetato/Acetate Ацетатне волокно
СА Canapa/Hemp/Chanvre Волокно из пеньки, конопли
Зі Cotone/Cotton/Baumwolle Бавовна
Сі Cupro Мідно-аміачне волокно
ЕL Comma/Elastan/Bubber Еластан
НL Limisto/Union Linen/Metis Льон з домішками
Li Lino/Lin/Flachs Льон
Ly Laychra/ Laycra Лайкра
Ny Naylon/Polyamid Нейлон, поліамід
Ме. Metall/Meta Металізована нитка
РА Acritica/Polyacryl/Acrylic Акріл
РL Poliestere/Polyester Поліестерне, вінілове волокно
РЕ Polietilen/Polyethylene Поліетиленове волокно
РР Polipropilene Поліпропіленове волокно
РU Poliuretanika/Polyurethan Поліуретанове волокно
РS Rubber artificial Гума, каучук
SE Seta/Silk/Soie Шовк
SW Silkworm Тутовий шовкопряд
TA Triacetato/Triacetat Тріацетат
VI Viscosa/Viscose Віскоза
PVC Polyvinylchloride Полівінілхлорид
WA Angora Вовняне волокно з ангорської кози
WO Lana/Wool/Wolle Вовна
WK Camello/Kamel/Chamean Верблюжа шерсть
WL Lama/Liana Вовняне волокно з лами
WM Mohair Мохер
WS Kashmir/Cashemire Кашемір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КЛАСИФІКАЦІЯ ТА СОРТУВАННЯ БІЛИЗНИ

 

Важливою підготовчою стадією перед прання є класифікація і сортування білизни.

Білизну слід класифікувати за такими ознаками:

тип білизни

асортимент

вид тканини

колір і міцність забарвлення

ступінь і вид забруднення.

Для правильного вибору процесу прання та комплектування виробничих партій білизни проходить кілька стадій сортування.

На першій стадії білизну сортують за типом на спеціалізовані групи:

білизна населення (індивідуальна);

білизна громадського сектору (масова) – готелів, ресторанного господарства та підприємств торгівлі, перукарень, дитячих закладів, медичних закладів, залізниць, військових частин та інших замовників.

На другій стадії комплектують партії білизни за такими ознаками:

за асортиментом – пряма, фасонна білизна, чоловічі сорочки, робочий одяг, інші швейні вироби;

по виду тканини – білизна бавовняна і лляна, білизна з шовкових, штучних, синтетичних і змішаних тканин;

за кольором і міцністю забарвлення – білизна біла і кольорове світлих тонів з міцним забарвленням, світле з неміцним забарвленням, темне;

за наявністю оздоблення – з апретуванням (крохмаленням), без апретування, з підсинюванням;

за способом остаточної обробки – підлягає глаженню, не підлягає глагодженню.

 

На третій стадії партії білизни необхідно додатково розсортувати за ступенем забрудненості та типами забруднення. При цьому слід враховувати, що забруднення на кольоровій білизні менш помітно, ніж на білому.

 

Сортування по кожній спеціалізованій групі має свої особливості.

 

Білизна населення складається з 65% прямого і 35% фасонного і дрібного прямого. Білизна населення сортується на три ступені забрудненості: слабо забруднене  (не затерте, без плям), середньо забруднене (з плямами або затертими місцями), сильно забруднене (заношене, з великою кількістю плям).

 

Білизна готелів, гуртожитків, залізниці складається з 85% прямої великої і 15% дрібної прямої та фасонної білизни. Цю білизну можна віднести до середньо забруднене.

 

Білизна підприємств торгівлі та ресторанного господарства складається з 35% прямої і 65% фасонної білизни. Білизна містить значну кількість забруднень. Його сортують на середньо забруднена (без плям з невеликою кількістю забруднень), сильно забруднену (з великою кількістю забруднень, жирових і пігментних плям) і особливо забруднену (з підвищеним вмістом по всій поверхні забруднень, жирових, білкових і пігментних плям).

 

Білизна перукарень складається з 75% прямої і 25% фасонної білизни. Білизна перукарень відноситься до середньо забрудненої (без плям) і сильно забрудненої (з плямами, що видаляються в пральній машині). Крім цього, є білизна з важко віддаленими плямами, що потребують місцевого видалення.

 

Білизна дитячих закладів складається з 65% прямої та 35% фасонної та дрібної прямої білизни. Білизна сортується на середньо забрудненої (без плям і з плямами харчового походження) і сильно забрудненої.

 

Білизна медичних закладів складає 75% прямої та 25% фасонної білизни. Воно сортується на середньо забруднену (без видимих плям), сильно забруднену  (з великою кількістю плям різного походження) і особливо забруднену з кривавими плямами).

 

На заключній стадії комплектуються виробничі партії відповідно до завантажувальної маси пральних машин.

 

 

 

 1. ОХОРОНА ПРАЦІ

 

Виробничі приміщення пральні повинні мати висоту не менше 3 метрів, природне освітлення, опалення та вентиляцію, що забезпечують показники, зазначені в таблиці (ДБН В.2.2 – 11-2002):

 

Поміщення Температура повітря в холодний період, град. Відносна вологість повітря,% Кратність повітрообміну, не менше
 

приплив

 

витяжка

 

Пральне відділення

 

 

18

 

70

 

10

 

13

 

Сушильно-гладильне відділення

 

 

15

 

65

 

6

 

5

 

У приміщеннях повинні знаходитися вогнегасники та аптечка, що містить набір засобів для надання першої медичної допомоги.

 

Застосовувані на підприємствах прання білизни лугі, кислоти, відбілювачі та інші препарати належать до речовин другого і третього класу за небезпекою (високої і середньої небезпеки для людини).

 

При проведенні експериментів та відпрацюванні технологічних процесів необхідно дотримуватися таких вимог:

 

– при роботі з хімічними речовинами слід застосовувати засоби захисту, зазначені в ДСТУ 2320-93, розділ 4;

– тара, в якій знаходяться хімічні речовини, повинна мати наклейки з точними назвами і позначеннями цих речовин, а матеріали, до складу яких входять високонебезпечні речовини, – вказівки про їх наявність. Тара повинна мати кришки, які щільно закриваються;

– зберігання хімічних речовин має здійснюватися у сухій темній шафі та у відповідній тарі;

– найменування та концентрації хімічних речовин, які застосовуються при прання та проведенні експериментів, повинні відповідати технологічному процесу та методиці експерименту;

– бризки хімічних речовин необхідно убезпечити негайно шляхом обробки великою кількістю води і витирання насухо паперовими або іншими серветками. При усуненні бризок слід обов’язково надягати гумові рукавички, а серветки утилізувати за спеціальними правилами;

– піпетки повинні забезпечувати безпечний набір хімікатів. Категорично забороняється всмоктувати хімікати в піпетку ротом.

– після закінчення експерименту необхідно провести мийку всіх елементів обладнання.

 

У разі потрапляння хімічних речовин на шкіру і в очі необхідно промити уражене місце великою кількістю води. При опіку кислотами слід використовувати 2 – 3% розчин харчової соди, а в разі опіку лугою – промити 2 – 3% розчином борної, лимонної або оцтової кислоти.

 

При виникненні пожежі необхідно викликати пожежну частину, вивести людей з приміщення, відключити електроенергію, перекрити подачу пари, стисненого повітря і приступити до гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. ТЕРМІНИ І ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ

ПРОЦЕС ПРАННЯ

 

Терміни і визначення

 

Під час опису процесів прання використовуються такі терміни:

 

Детергенти

 

Слово детергент походить від латинського “дитинства” тобто чистити. Воно визначає речовини, що мають миючу або чисту здатність.

Детергенти, виготовлені з натуральних жирів і мастил, називаються милом.

Детергенти, отримані в результаті процесів хімічного синтезу (зазвичай у нафтохімії), називаються “поверхнево-активними речовинами”, скорочено ПАВ.

 

Синтетичні миючі засоби, які складаються з ПАВ, змішаних у відповідних пропорціях з лугами, відбілювачами, емульсуючими агентами, на практиці називають детергентами.

 

Кислоти і лугі

 

Кислоти – хімічні сполуки, що містять водень, здатний заміщатися металом з утворенням солей. Залежно від числа атомів водню, здатних заміщатися металом, розрізняють кислоти одноосновні (азотна HNO3, оцтова СН3СООН), двоосновні (сірчана H2SO4, вугільна Н2СО3), триосновні (ортофосфорна Н3РО4, борна Н3ВО3). У водному розчині кислоти розпадаються на позитивний іон водню і негативний іон кислотного залишку. Сила кислоти обумовлена кількістю іонів Н3О + у водному розчині. Сильними кислотами вважаються такі, які в розбавленому водному розчині повністю іонізовані (соляна HCL, сірчана H2SO4, азотна HNO3). Слабкі кислоти мають низький рівень іонізації (вугільна Н2СО3).

 

Лугі – гідроокиси металів, добре розчинні у воді і створюють у водному розчині більшу концентрацію гідроксильних іонів ОН – (чим і обумовлена лужна реакція розчину). Безбарвні гігроскопічні речовини, що надають роз’їдаючу дію на більшість матеріалів (NaOH – їдкий натр, Na2CO3 – кальцинована сода).

 

У хімії прання необхідно розрізняти поняття концентрації розчину і його рН – фактор.

 

Концентрація – це величина, що виражає кількість речовини в розчині, звичайного у вигляді відношення цієї кількості, зазначеної в одиницях маси, до обсягу розчинника, вираженого в одиницях обсягу, наприклад мг/л, г/л тощо.

рН – фактор – це величина, що кількісно виражає якісну близькість властивостей речовини до кислоти або лугі за безперервною шкалою, отриманою експериментально – теоретичним шляхом.

 

Розчини всіх кислот і лугів мають якісну характеристику сили, кількісно виражену в одиницях рН-фактора. Шкала рН – фактора, будучи безперервною, має 14 виділених позицій, які наведені нижче:

 

рН – фактор
Величина Характеристика Приклад
1 Сильна кислота Соляна кислота HCL
2    
3    
4    
5 Слабка кислота  
6    
7 Нейтральний розчин Чиста вода
8    
9 Слабке клацання  
10    
11    
12 Сильне клацання Каустична сода NaOH
13    
14    

 

При цьому важливо, що сила кислот і лужок не залежить від їх концентрації.

 

Додаток

 

Рідинний модуль – співвідношення маси завантажених виробів і об’єму води (розчину), в якому вони обробляються, або кількість води (розчину) в літрах, що припадає на 1 кг маси виробів.

 

Об ‘ємний модуль – співвідношення маси завантажених виробів і обсягу барабана машини.

 

Фізико-хімічні процеси

 

Абсорбція – фізико-хімічний процес об ‘ємного поглинання речовин з розчинів або газів твердими тілами або рідинами.

 

Адсорбція – процес поглинання речовин на поверхні рідкого або твердого тіла (адсорбента).

 

Диспергування – тонке подрібнення твердих і рідких тіл.

 

Емульсія – дисперсна система, що складається з двох несмішуваних рідин, одна з яких розподілена (емульгована) у вигляді дрібних крапель у середовищі іншої рідини.

 

Емульгатори – речовини, що сприяють утворенню емульсій і підвищенню їх стійкості. Емульгатори знижують поверхневе натягнення на кордоні двох рідин і утворюють міцні захисні плівки на поверхні частинок емульсії, перешкоджаючи їх злиттю.

 

Теоретичні основи процесу прання

 

Процес видалення забруднень з текстильних виробів за допомогою водних розчинів мийних засобів називається прання.

 

Основним середовищем прання виробів є вода, від якості якої багато в чому залежить процес і результат прання.

 

Вода в залежності від джерела водопостачання може містити різні домішки – солі кальцію, магнію, заліза, які надають воді підвищену жорсткість і викликають побажання виробів. Сучасні миючі засоби призначені для прання у воді жорсткістю не більше 1,8 мг/л. Зі збільшенням жорсткості води необхідно збільшувати дозування миючих засобів на 20, 30 і 50% і немає гарантії, що це допоможе. При кожному подальшому прання в жорсткій воді зростає зольність білизни – на тканину осідають іони кальцію і магнію, відбувається його посеріння.

 

Стандарт ДСТР 52058-2003 “Послуги пральних. Загальні технічні умови “встановлює вимоги до води, а в додатку Б” Вода для прання виробів “докладно викладені властивості домішок і описані методи очищення і пом’якшення води.

 

Вода є розчинником для водорозчинних забруднень, а також середовищем, в яке переходять забруднення з очищуваних волокнистих матеріалів. У воді розчиняються компоненти миючих засобів, що утворюють разом із забрудненнями розчини, емульсії, дисперсії, що взаємодіють один з одним і очищуються тканинами. Вода виконує роль транспортуючого агента, за допомогою якого вироби під час прання переміщуються, створюються турбулентні потоки рідини, здійснюються механічні та теплові впливи.

 

Механізм переходу забруднень з виробів у водне середовище полягає в наступному.

 

Забруднення відрізняються різноманітністю складу, розмірами частинок, фізичним станом і силами їх фіксації на волокнах матеріалу. Великий вплив на здатність утримувати або десорбувати забруднення надає структура тканин і трикотажу, з яких виготовлені вироби. Компоненти деяких забруднень (соків, напоїв, соусів, ягід, фруктів, барвників) вступають у реакцію з волокнами і утворюють міцні комплекси, які стають іноді невдалими. Розчинні у воді забруднення переходять в об ‘єм ванни мимовільно, але для більш ефективного їх видалення необхідні механічні та теплові впливи. Нерозчинні забруднення утворюють складні полідисперсні системи, сорбовані в міжволоконних капілярах і нещільностях тканини. Жирові забруднення є сполучною речовиною для пігментних нерозчинних частинок, а іноді сприяють їх перенесенню в пори матеріалу.

Миюча дія починається зі змочування поверхні волокон і забруднень, рідина проникає в капіляри, витісняючи з них повітря, відбувається набухання волокон, яке сприяє ослабленню зв’язку забруднень з розтягуваною поверхнею волокна. Слід зазначити, що вода поганий смочуючий засіб і самостійно втиснутися в усі мікроскопічні порожнини між волокнами і витіснити повітря вона не може. Змочування можна домогтися якщо розчинити у воді мило або синтетичний детергент (ПАВ), що входить до складу миючих засобів. Змочування також сприяє механічний вплив, наприклад, обертання виробу в барабані пральної машини. Якщо на початок процесу повне змочування не досягнуто, мийний розчин не зможе почати видаляти забруднювач з волокон.

 

У процесі прання мийний розчин проникає між поверхнею волокон тканини і частинками забруднювача, що сприяє видаленню забруднювача з поверхні волокон. Молекули миючого засобу, адсорбуючись на волокнах і забрудненнях, утворюють поверхню, полярну щодо олії, внаслідок цього жировий забруднювач згортається в кульки, які мають дуже малу площу зіткнення з поверхнею волокон тканини і легко відриваються від них при механічному впливі, що застосовується при прання.

 

Кожна стадія прання триває певний час, щоб забруднювач був ефективно вилучений з поверхні тканини. Це означає, що бруд, який видаляється з поверхні тканини повинен утримуватися в мийному розчині до того моменту, коли буде здійснюватися злив цієї рідини, причому необхідно якось перешкодити повторному осадженню цього бруду на тканину. Для цього миючий розчин повинен мати емульгуючу і диспергуючу здатність.

 

Емульгуюча здатність миючих засобів забезпечує утворення емульсії і утримання віддаленої з поверхні тканини бруду в цій емульсії до моменту зливу миючого розчину, а диспергуюча здатність полягає в роздробленні нерозчинних забруднень (пігментів), утворенні навколо часточок оболонки з молекул миючих засобів, що перешкоджає укрупненню часточок Це забезпечує попередження ресорбції забруднень на поверхню текстильних виробів. При використанні для прання миючих засобів, що володіють слабкою диспергуючою здатністю, біла тканина після багаторазового прання набуває сіроватого відтінку.

 

На здатність утримувати забруднення впливає не тільки склад миючих засобів, але і їх концентрація у ванні, рН розчину, температура, рідинний модуль, тип волокнистого матеріалу, природа і концентрація забруднень, характер і кількість активних добавок. Для забезпечення високої якості прання необхідно правильно підбирати миючий засіб, оскільки його миюча здатність при прання тканин, виготовлених з різних волокон, неоднакова, як і відмиваність забруднень.

 

Миюча здатність залежить від температури води, особливо при видаленні жирових забруднень. При підвищенні температури знижується в’язкість розчину і рідких забруднень, підвищується швидкість розчинення водорозчинних забруднень, швидкість нейтралізації кислих забруднень і омилювання жирових речовин.

 

Миюча дія посилюється при механічних впливах, що викликають вигин тканин, прокачування через тканину рідини, поява турбулентних потоків, руйнують прикордонний шар, в який в першу чергу переходять забруднення з волокон. Однак механічні дії сприяють істиранію тканини. Чим більше інтенсивність перемішування, тим менше повинна бути тривалість прання. Ступінь механічного впливу на виріб залежить від частоти обертання барабана машини, яка для зменшення істирання повинна бути на рівні 0,6-0,75 від максимальної.

 

На закінчення можна зазначити наступне: сучасне обладнання, технології та миючі засоби дозволяють видаляти забруднення різної природи з тканин з різних волокон при забезпеченні необхідних параметрів води, правильному виборі детергентів і режимів обробки, теоретичній і практичній підготовці персоналу. Сучасні системи прання вимагають від працівників підприємств знань тонкощів процесів, що відбуваються при обробці виробів, механізмів дії препаратів в різних умовах і температурних режимах, вдосконалення навичок роботи на обладнанні.

 

 

 1. МИЮЧІ ЗАСОБИ ТА ХІМІКАТИ

 

У процесі прання застосовуються миючі засоби (детергенти), лужі, кислоти, відбілювачі та допоміжні речовини. Кожен із зазначених препаратів має своє призначення в процесі прання виробів.

 

5.1 Детергенти

 

Мила і синтетичні детергенти відіграють важливі ролі в процесі прання. Розглянемо їх основні властивості та особливості застосування.

 

Мила та їхня поведінка

 

Мило – це сіль натрію і якоїсь жирної кислоти. Всі мила мають одну і ту ж узагальнену формулу – RCOONa, де R визначається конкретною жирною кислотою, наприклад, пальмітинова кислота (пальмова олія) має формулу С15Н31СООН, а стеаринова кислота – С17Н35СООН. На практиці будь-який виробник мила завжди застосовує суміш декількох жирів і мастил. Традиційний метод виробництва мила полягає в тому, щоб варити жир спільно з каустичною содою (їдкий натрій NaOH) у великому баку протягом приблизно 24 годин. Такий проміжок часу потрібен для завершення процесу омилювання. Потім бак перемішують і додають розчин каустику до тих пір, поки мило не виділяється у вигляді товстої піни, а на дні залишиться гліцериновий щілин, що складається з залишків органічних речовин, надлишків лугі і гліцерину, що отримується в результаті реакції омиління:

 

(жир) + (каустична сода) = (мило) + (гліцерин)

 

Мило є детергентом в широкому сенсі слова, а його властивості обумовлені властивостями вихідних матеріалів. Мило володіє властивостями і луга, і жиру, проявляючи спорідненість з водою і жиром. Саме це є найкориснішою властивістю мила і пояснює його миючу здатність. Крім того, маючи спорідненість і з водою, і з жиром, мило працює як хороший смочуючий засіб, сприяє проникненню води між поверхнею волокон тканини і частинками забруднювача, видаленню цього забруднювача з поверхні волокон. Розчинене у воді мило істотно зменшує повторне осадження забруднювача і забезпечує утримання забруднень до моменту зливу миючого розчину, тобто має емульсифікуючу здатність (здатність утворювати емульсії і утримувати в ній віддалений бруд).

 

Найважливіша властивість мила полягає в тому, що при його розчиненні у воді молекула мила розщеплюється на позитивно і негативно заряджені частини – катіон і аніон:

 

RCOONa        RCOO   –       +     Na +

мило аніон катіон

 

Зі збільшенням концентрації мила аніони RCOO збираються разом, притягуючи до себе якусь кількість нерозкладеного мила RCOONa, і утворюють колоїдні частинки – мікросгустки. Саме ці мікросгустки і відіграють головну роль у здатності мила видаляти забруднювач з поверхні волокна і утримувати його від повторного осадження.

 

Таким чином мило володіє наступними достоїнствами:

гарна миюча здатність

добра здатність змочування

хороша емульсифікуюча здатність.

 

Однак мило має і недоліки:

– мило реагує з жорсткими солями, виробляючи нерозчинне у воді вапняне мило, яке може осаджуватися на тканині і, будучи забрудненим, надавати цій тканині сірий колір і навіть неприємний запах;

– мило розкладається кислотами, пов ‘язаними із забруднювачами, і при нестачі лужі в миючому розчині бруд не буде відстираний повністю, а тканина набуває неприємного запаху.

Якщо прання здійснюється в пом ‘якшеній воді в присутності необхідної кількості лужі ці недоліки не проявляються.

 

Синтетичні детергенти

 

Синтетичні детергенти виникли перед Другою світовою війною через сильний дефіцит жирів і мастил і увійшли до складу пральних порошків, що застосовуються в прання.

 

Для зручності класифікації всі детергенти прийнято розділяти на три групи: аніонні, катіонні та неіонні (неіоногенні).

 

Молекулярна структура будь-якого детергента завжди одна і та жа, але у водному розчині макромолекула може іонізуватися так, що її гідрофільна група буде нести негативний заряд (аніонні детергенти) або отримає позитивний заряд (катіонні), або не буде іонізована взагалі (неіонні).

 

Аніонні детергенти можуть бути алкілсульфатами або алкіларілсульфатами.

 

Алкілсульфат або сульфатований спирт – це найперший безмильний детергент, який широко застосовується і в даний час.

 

У водному розчині молекула алкілсульфату іонізується точно так само, як це було у випадку з милом:

 

ROSO3M        ROSO3  –     +    M +

алкілсульфат аніон катіон

 

де R – вуглеводень довгого ланцюга

М – лужна основа

 

 

Водний розчин алкілсульфату з точки зору прання має багато достоїнств. Алкілсульфати практично нейтральні у водному розчині, вони утворюють піну і роблять миючий вплив у лужному, нейтральному і кислому середовищі, нарешті, вони не утворюють ні накипу, ні опадів у твердій формі в жорсткій воді, оскільки алкілсульфати кальцію і магнію розчинні у воді.

 

Алкіларілсульфонати – детергенти поліпшеної якості порівняно з алкілсульфатами. Вони виходять, якщо сульфувати (замістити атом водню сульфогрупою) алкилвиробні ароматичних вуглеводнів (бензол, нафталін, антрацен).

 

У водному розчині відбувається іонізація алкіларілсульфонатів майже так само, як і алкілсульфатів.

 

RС6Н5SO3 Na                                           RС6Н5SO3 –     +    Na +

алкілбензолсульфонат натрію аніон катіон

 

Однією з дуже значних переваг аніонних детергентів є те, що вони майже повністю біорозкладаються. Тому їх часто називають “м ‘якими ПАВ”. Вони стабільні як у кислому, так і в лужному середовищах в широкому діапазоні рН – фактора.

 

Існує прийом, який слід використовувати, коли необхідно роздробити сильне забруднення або здійснити попереднє плямознавство за допомогою аніонних детергентів. Якщо при замочуванні сильнозагрязненої білизни (фартуки, халати) додати в мийну рідину поварену сіль у пропорції 125 г солі на 45 кг сухої білизни, то сіль розкладеться у воді і з ‘явиться деякий надлишок позитивних іонів натрію. Ці позитивні іони притягуватимуть молекули детергента якраз на ті місця тканини, де забруднення найбільше, тобто виникає механізм націленого розподілу детергента за місцями забруднення.

 

Групу катіонних детергентів утворюють кілька серій речовин, в яких головну роль відіграють солі амонію, при тому, що атоми водню в молекулі цієї солі замінені на деякі органічні групи. У водному середовищі вони іонізуються або розкладаються:

 

R4NCL(inHO)                                           R4N +        +     CL –

заміщений хлорид амонію катіон аніон амонію

 

З точки зору прання катіонні детергенти майже марні як миючі засоби, тобто за прямим призначенням їх не застосовують. Однак у прання вони можуть використовуватися як дезінфікуючий засіб і для пом ‘якшення білизни (додання тканини більшого об’ єму, м ‘якості, облягаючої і драпуючої здатності).

 

У разі дезінфекції або пом ‘якшення білизни катійний детергент (четвертичні солі амонію) додають у воду остаточного полоскання. Однак для отримання дезінфікуючого ефекту прання білизни необхідно виробляти тільки неіонним детергентом, тому що залишки на білизні мила або аніонного детергента нейтралізують дію катійного детергента. Для пом ‘якшення білизни будь-яких обмежень на тип миючого засобу немає.

 

Неіонні (неіоногенні) детергенти не піддаються іонізації у водному розчині і є стабільними в будь-яких умовах. Ця властивість робить їх корисними як для прання, так і для плямлививодки. Вони мають хорошу смочуючу і емульгуючу здібності.

 

Неіонні детергенти, які застосовуються в прання, належать до типу конденсату окису етилену, тобто якщо молекулу окису етилену (СН2) 2О додати до якогось жирного спирту ROH, а саме:

 

ROH + n (СН2) 2О R.O                   (СН2 СН2О) n Н

жирний спирт   окис етилену                    конденсат окису етилену

 

При цьому продукт конденсації залежатиме за своїми властивостями від числа молекул етилену, що містяться в остаточному продукті (n).

 

У сучасних миючих засобах неіонні детергенти змішують з аніонними, що забезпечує найбільш ефективне видалення жирів і мастил. Висока емульгуюча здатність робить їх корисними для прання тканин з вмістом вовни. До недоліків неіонних детергентів слід віднести їх дуже повільне розкладання бактеріями.

 

Сучасні миючі засоби поєднують у рецептурі поверхнево-активні речовини, лужні та комлексноутворюючі компоненти, відбілювачі, ензими та інші добавки. Професійне прання передбачає використання висококонцентрованих миючих засобів, які агресивні, і їх можна дозувати тільки автоматично. Миючі засоби і добавки для невеликих пральні повинні бути універсальними з обмеженою кількістю цеоліту типу 4а (не більше 1,5%) і з деякою кількістю добавок знежирливих і відбілюючих. На жаль, випущені миючі засоби мають занижений вміст фосфатів (триполіфосфат натрію Na5P3O10), які забезпечують оптимальні умови для якісного прання білизни. Відповідно до європейських екологічних норм миючі засоби засновані на безфосфатних нерозчинних цеолітах, які погано вимиваються зі структури тканин, накопичуються в тканинах, роблять їх грубими і скорочують термін служби виробів до 60%. Ця рецептура передбачає, що одна річ не повинна проходити багато циклів прання – максимум 15 – 30.

 

Слід враховувати, що порошкові миючі засоби завдяки технології виробництва більш ефективні, ніж рідкі. У порошкових миючих засобах кількість інгредієнтів може досягати 50. У рідких – максимум 7 – 8, причому вони нестабільні. Тим часом, миючі компоненти ефективні в комплексі.

 

 

 

 

 

 

 

5.2 Клацання

 

Клацання на видаленні використовується в процесі прання. Для цього існує ряд причин:

– миюча здатність мила і синтетичних детергентів у лужному середовищі вища, ніж у нейтральній або кислій;

– лужі самі по собі, особливо в гарячих розчинах, володіють миючою здатністю навіть за відсутності детергентів;

– часто забруднювач містить певну кількість кислоти, яка, якщо її не нейтралізувати лужею, зруйнує мило і завадить прання;

– розчинене у воді мило піддається гідролізу з утворенням жирових кислот (кислотного мила), якщо ж мило розчиняють у лужному розчині – гідролізу мила не відбувається і воно краще миє.

 

Для ефективної реалізації властивостей лужі необхідно, щоб клацання було потрібною концентрації і мало відносно високий рН-фактор. Це означає, що вибір лужа – відповідальний момент для результатів всього прання.

 

Зараз у процесах прання застосовуються такі типи клацань:

 

каустична сода

карбонат натрію

метакремнекислий натрій

модифіковане клацання

гексаметафосфат натрію

 

Каустична сода (їдкий натр) NaOH

 

Каустична сода має в процесах прання обмежене застосування. Це занадто сильне клацання для більшості цілей прання (рН – фактор для концентрації 0,2% дорівнює 12,7). Однак каустик може бути корисний при прання особливо брудного одягу, видалення певного типу барвника.

Крім цього, каустична сода може бути доповненням до звичайної лужної добавки при високому вмісті у воді бікарбонату натрію для забезпечення потрібної величини рН-фактора.

 

Карбонат натрію (кальцинована сода) Na2CO3

 

Карбонат натрію є лужною добавкою для більшості процесів прання за умови його застосування в досить високій концентрації. Сила карбонату натрію становить рН = 11,3 в розчині концентрацією 0,2%.

Якщо треба прати в жорсткій воді слід застосовувати карбонат натрію, тому що він хоча і реагує з жорсткими солями, але осад виходить менш небезпечний для тканин, ніж той, який дають інші лужі (наприклад, метасилікат натрію). Однак, якщо прання в жорсткій воді відбувається регулярно, осад від карбонату натрію накопичується, тканина стає жорсткою і неприємною на дотик.

 

Рекомендується застосовувати карбонат натрію в поєднанні з карбоксилметилцелюлозою (КМЦ), яка має здатність утворювати суспензії.

 

Метакремнекислий натрій (метасилікат натрію) Na2SiO25H2O

 

Метасилікат натрію має рН – фактор рівний 12,1 в розчині концентрацією 0,2%. Він володіє високою миючою здатністю і здатністю утворювати суспензії, що робить його унікальним серед всіх інших лужних добавок, застосовуваних при прання. Однак його не можна застосовувати в жорсткій воді, оскільки утворюється осад виключно жорсткий і має абразивні властивості. Якщо він осаджується на тканину, то вона стає дуже жорсткою і може бути пошкоджена по ходу прання.

 

Модифіковане клацання Na2CO3 NaHCO32 H2O

 

Ця клацання є дуже слабким і має низьку миючу здатність. Сила модифікованої лужі становить рН = 10,2 в розчині концентрацією 0,2%. Її раніше застосовували для прання делікатних вовняних виробів, менш стійко пофарбованої кольорової білизни.

 

Гексаметафосфат натрію NaPO3

 

Гексаметафосфат натрію продають під торговою маркою “Калгон”. “Калгон” – це не луг, оскільки його рН – фактор дещо менше 7, але у виробництві його змішують з карбонатом і бікарбонатом натрію і ця суміш вже має рН – фактор рівний 8,5.

 

“Калгон” застосовують у процесі прання:

– при першому полосканні для пом ‘якшення жорсткої води – 55 г на кожні 10 мг/л жорсткості на 1 куб.м. води;

– при гарячому прання для видалення осаджень вапняного мила – 125 г на 50 кг сухих виробів;

– для замочування сильнозагрязнених речей довготривалими відкладеннями вапняного мила – замочити речі в концентрованому розчині “Калгона” на тривалий час.

 

 

5.3 Кислоти

 

Кислоти застосовуються в прання для видалення плям на металевій основі. Найпоширенішим таким забрудненням є іржа.

 

Види текстилю не однакові за своєю вразливістю кислотою. Рослинні волокна (льон, бавовна) є більш вразливими, ніж волокна тваринного походження. Залежно від типу кислоти вразливий і нейлон.

 

При прання в кислотному середовищі треба мати на увазі, що чим вище концентрація і температура кислоти, тим вище ризик пошкодження тканини. Необхідно пам ‘ятати, що якщо кислота не видаляється повністю до того, як річ відправляється на сушку, то будь-який процес сушіння зробить цю кислоту більш концентрованою і відбудеться пошкодження тканини.

 

Незважаючи на можливі ризики, в більшості випадків можна застосовувати холодні розчини відповідних кислот без значних пошкоджень. Для видалення кислот необхідно ретельне полоскання в злегка лужній воді, але в більшості випадків бажано після полоскання обробити річ слабким розчином аміаку (NH3) або бікарбонату натрію, після чого знову прополоскати.

 

У процесах прання застосовуються такі кислоти і солі:

 

Фтористо-воднева (плавикова) кислота HF

 

Ця кислота є найбільш часто вживаною, коли при прання потрібно видалити плями на металевій основі. Продається кислота у формі розчину, що містить приблизно 40% чистої кислоти. Зазвичай перед вживанням таку кислоту розбавляють холодною водою в пропорції 1:4.

 

При роботі з плавиковою кислотою необхідна особлива обережність, оскільки вона легко руйнує шкіру і завдає хворобливих і важко заживаючих ран. У разі її потрапляння на шкіру, слід негайно промити уражену ділянку великою кількістю води і переконатися, що ніяких слідів кислоти не залишилося ні під нігтям, ні навколо кутикул волосся.

 

Плавикова кислота розчиняє і скло, і глазурований фарфор. Зберігати і утримувати для застосування кислоту слід тільки в судині, виконаній з поліетилену або бакеліту.

 

Фтористо-кислі солі

 

Кислі солі – це речовини, що дають кисле середовище. У прання їх застосовують для нейтралізації деяких злегка лужних рідин або волокон. Найбільш часто застосовуються, так звані “біфториди”:

– фтористо-кислий натрій NaHF2

– фтористо-кислий амоній NH4HF2

 

Ці речовини є кристалічними порошками, які будучи розчиненими у воді, поводяться значною мірою так само, як і фтористо-воднева кислота.

 

Клацнути кислота (СООН) 2

 

Щавелеву кислоту застосовують у прання головним чином для виведення плям на залізній основі. Кислоту продають у вигляді кристалічного порошку білого кольору, розчиненого у воді.

 

Для локальної плямливодки на виробах з льону і бавовни можна застосовувати 5% розчин щавелевої кислоти (50 г на літр води), але її дія буде досить повільною. Тому її частіше застосовують для “стоячих ванн” (ванна з незмінною концентрацією реагентів). Такі ванни зручні для замочування білизни з великими плямами. Якщо потрібно обробити білизну швидше, можна підігріти стоячу ванну (але не дуже сильно).

 

Щавелеву кислоту не можна застосовувати ні до вовни, ні до шовку. Пляма на залізній основі спочатку стає невидимою, але знову проявляється на сонячному світлі, оскільки залізо залишається невдаленим.

 

Плями на основі заліза з волокон тваринного походження слід видаляти фтористо-водневою кислотою.

 

Інші мінеральні та органічні кислоти.

 

Більшість розчинів, що застосовуються для масового прання білизни, зазвичай, включають до свого складу або 5% оцтової кислоти або 1% соляної кислоти HCL.

 

Ці розчини малоефективні для виведення плям на металевій основі, але досить корисні при обробці тих речей, які, пройшовши багаторазове прання в жорсткій воді, стали сильно забрудненими вапняним милом або крейдою. Ці кислоти легко розчиняють сполуки вапна і змиваються водою разом із залишками забруднювача. При значних забрудненнях для видалення жирних кислот застосовують сильно розбавлений розчин аміаку або виробляють повторне прання.

 

 

5.4 Відбілювачі

 

Існує два типи відбілювача, які застосовуються в професійному прання:

 

1 Гіпохлорит натрію (NaOCL)

2 Пероксидні відбілювачі

– перекис водню (Н2О2)

– перкарбонат натрію (Na2C2O6)

– перборат натрію (NaBO3 – 4Н2О)

 

Найбільш широко застосовуються відбілювачі з активним хлором, які з одного боку, володіють хорошими відбілюючими властивостями, а з іншого – дезінфікують білизну. Однак ці відбілювачі найбільш небезпечні для волокна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гіпохлорит натрію

 

У водному розчині гіпохлорит натрію розкладається наступним чином:

 

NaОСL                                            NaОСL                  +              О

гіпохлорит натрію хлорид натрію кисень

 

Той кисень, який вказаний в дужках, у вигляді газу не з ‘являється, а негайно споживається реакціями окислення. Саме кисень, а не хлор забезпечує відбілювання.

 

Хоча в молекулі гіпохлориту натрію присутня рівна кількість атомів кисню і хлору, історично склалося, що концентрацію відбілювача вимірюють вільним хлором.

 

Гіпохлорит натрію виробляють концентрацією від 8 до 15% за вмістом вільного хлору за вагою. Але дозування відбілювача в процесі прання проводиться не у відсотках, а в грамах вільного хлору на літр розчину. Зазвичай робочий розчин готують концентрацією 10 г хлорину на літр і зберігають у такому вигляді. При безпосередньому використанні цей розчин ще розбавляють до потрібної концентрації.

 

У таблиці зазначено, як гіпохлорит натрію певної концентрації, можна розбавити водою для отримання робочого розчину (10 г хлорину/л).

 

Підготовка робочого розчину

відбілювача на основі гіпохлориту натрію

 

 

Концентрований відбілювач (маркування)

 

 

Робочий розчин:

Скільки частин води додавати для отримання розчину 10 г/л по хлорину

% г/л
8 90 8
9 103 9
10 117 11
11 132 12
12 146 14
13 160 15
14 177 17
15 194 18

 

Зберігати робочий розчин відбілювача слід в холодному темному місці, оскільки висока температура і сонячне світло прискорюють його розкладання.

 

 

 

 

 

Оптимальне застосування гіпохлориту натрію передбачає:

 

дозування: концентрація розчину відбілювача повинна становити 1 г вільного хлору на 1 кг сухої білизни або 160 мг/л обсягу рідини в машині. Збільшення дозування покращує плямливодку, але суттєво збільшує ризик хімічного руйнування волокна;

 

температура: температура рідини, до якої вноситься відбілювач, не повинна перевищувати 60 град.:

 

час відбілювання: понад 5 хв;

 

порядок внесення: необхідно використовувати слабкий, добре розмішаний робочий розчин, концентрація якого відома. При ручному внесенні розчину – наливати відбілювач в машину повільно і тільки так, щоб струмінь лився слідом барабану, тобто наздоганяючи його, а не назустріч. Робочий розчин відбілювача слід підливати в мийну рідину, яка вже містить клацання.

 

Якщо в мийній рідині присутній лужик, вона має позитивний вплив, що відбілювач “працює” повільніше і просочує більш рівномірно весь обсяг закладки. При температурі 60 град. і концентрації активного хлору 160 мг/л білизна середньої забрудненості добре відбілюється. Однак, коли забруднення дуже сильне, цього виявляється недостатньо. У цьому випадку не слід збільшувати концентрацію відбілювача, а спочатку прання внести звичайну кількість відбілювача, почекати п ‘ять хвилин (час за який відбілювач прореагує) і додати другу порцію тієї ж кількості відбілювача тієї ж концентрації. При цьому концентрація активного хлору в миючій рідині ніколи не перевищує 160 мг/л.

 

Якщо відбілювач застосовується на стадії полоскання, необхідно, після того як відбілювач відпрацьовує належний час (більше 5 хв), ввести антихлор, для того щоб видалити з білизни всі залишки хлорину. Якщо хлорин залишається в білизні, теплова обробка білизни при сушці і глаженні викличе дуже швидку хімічну реакцію, що руйнує тканину.

 

Не слід застосовувати гіпохлоритний відбілювач для тканин, апретованих смолами (натуральними або синтетичними), і тканин з просоченням для уповільнення горіння. Ці апрети і просочення утримують на собі відбілювач істотно міцніше, ніж будь-які волокна, і виконати залишки відбілювача повністю не можна. При тепловій обробці виділяється кислота, яка руйнує і знецінює білизну.

 

Пероксидні відбілювачі

 

До групи пероксидних відбілювачів входять перекис водню, перборат натрію, перкарбонат натрію і аналогічні хімічні сполуки.

 

Пероксидні відбілювачі можна застосовувати при температурах гарячого прання. Їх можна використовувати для тканин з просоченням, що уповільнює горіння, на тканинах, апретованих спеціальними смолами для отримання незмінного ефекту, вони безпечні для деяких фарбованих тканин.

 

Однак всі відбілювачі викликають хімічне руйнування тканини, хоча і з різною швидкістю, і застосування пероксидних відбілювачів теж треба обмежити розумними межами.

 

Перекис водню Н2О2 – безбарвна рідина, яка може мати різну концентрацію. Порівняно з еквівалентною кількістю гіпохлориту натрію вона завдає меншого руйнування тканини, але має меншу плямову здатність.

 

Силу перекису водню прийнято вимірювати об ‘ємом кисню, який міг би вивільнитися з одного літра розчину відбілювача (об’ ємна сила). Об ‘ємна сила вимірюється в літрах.

 

Для практичного застосування можна використовувати наступну таблицю

 

Сила перекису водню

 

 

Об ‘ємна сила, л

 

 

10

 

20

 

100

 

130

 

Еквівалент “вага/обсяг” у%, тобто (г/100 мл) х100%

 

 

 

3

 

 

6

 

 

30

 

 

40

 

Еквівалент “вага/вага” в%, тобто (г/100 г) х100%

 

 

 

3

 

 

6

 

 

27,5

 

 

35

 

З таблиці випливає, що розчин перекису водню концентрацією 30% виділяє в 10 разів більше кисню, ніж розчин концентрацією 3%.

 

Рекомендується наступне дозування відбілювача на основі перекису водню:

400 мл відбілювача об ‘ємною силою 100 л на 100 кг сухої білизни.

 

Перборат натрію (сіль перборатної кислоти NaBO3 – 4Н2О) – білий кристалічний порошок. Область його застосування – кольорова білизна. Рекомендовано наступне дозування: 400 г перборату натрію на 100 кг сухої білизни.

 

Перед застосуванням перборат натрію слід розчинити в невеликій кількості води температурою значно нижче 60 град. Робити це треба безпосередньо перед застосуванням, оскільки після розчинення у воді перборат натрію починає швидко розкладатися.

При температурі прання нижче 60 град. для успішного відбілювання перборат натрію вимагає застосування спеціальних хімічних речовин – активаторів.

 

Перкарбонат натрію (сіль надкутної кислоти Na2C2O6) – відбілювач у твердій формі. За способом застосування він нагадує перборат натрію. Для того щоб домогтися того ефекту, який дає рекомендовану кількість перборату натрію, потрібна в середньому менша кількість перкарбонату натрію – близько 75%, тобто 300 г перкарбонату натрію на 100 кг сухої білизни.

 

Гідросульфіт натрію

 

Деякі види барвників, у тому числі тваринного та рослинного походження, знецінюються або розчиняються за допомогою відновителя. Найпоширенішим відновителем є гідросульфіт натрію (Na2S2O4) – кристалічний порошок кремового кольору з виразним запахом сірки. Його слід містити в герметично закритій тарі, оскільки при доступі повітря ця речовина дуже швидко розкладається.

 

Гідросульфіт натрію видаляє більшість типів незакріплених барвників (якщо білизна забруднена фарбою), тому особливо корисний у випадках, коли треба видалити незакріплений барвник з поверхні тканини, пофарбованої стійкими барвниками.

 

Застосування гідросульфіту натрію рекомендується почати з холодного 2% розчину, відновний процес проходить більш ефективно якщо розчин містить 2% соляної кислоти (HCL). Приготування такого розчину потребує акуратності та уваги. Якщо речовини взяті в неправильній пропорції, розчин дуже швидко розкладеться, а при зайвій кількості кислоти – помутніє через випадання сірки в осад. Хороший розчин гідросульфіту натрію повинен бути виразного, прозорого, глибокого помаранчевого кольору і залишатися прозорим не менше 5 хвилин.

 

Використання гідросульфіту натрію в гарячому лужному розчині допустимо тільки для білої прямої білизни. Його можна кип ‘ятити в розчині, що містить 2% гідросульфіту натрію і 2% гідроксиду натрію (їдкий натр NaOH), до 30 хвилин. Після кип ‘ятіння в захоплювачі річ слід без полоскання перенести в киплячий мильний розчин (щоб віддалений барвник не осів повторно на тканину) і кип’ ятити в мильному розчині 10 хвилин, а потім прополоскати. Оскільки більшість кольорової білизни пофарбовано кубовими барвниками – застосовувати цю процедуру до кольорової біллю не можна.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.5 Допоміжні речовини

 

Крохмали

 

Крохмали служать для надання біллю відповідних властивостей і протидії проникненню забруднювача в структуру тканини. Крохмали бувають натуральні, синтетичні і змішані.

 

Основу натуральних крохмалів зазвичай отримують з пшениці, кукурудзи, рису та картоплі. Такі крохмали застосовують для тканин з бавовни.

Синтетичні крохмали (полівінілацетат) застосовують для тканин з вінілових волокон і сумішей синтетичних волокон.

 

Переважна більшість крохмалів – це суміші, які крім натуральної та синтетичної основи, можуть включати в себе віск, парафін, сульфовані масла та інші добавки для поліпшення проникаючої здатності і додавання біллю відповідних властивостей.

 

При проведенні процесу прання з крохмаленням необхідно передбачити тривалість стадії власного прання достатньої для видалення старого натурального крохмалю. Синтетичний крохмаль може витримати кілька стирок поспіль.

 

Оптичні освітлювачі

 

Основне призначення оптичних освітлювачів – протидіяти видимому побажанню білизни (в тому числі від часу або від заліза). На відміну від відбілювачів оптичні освітлювачі не видаляють плями, а роблять погано виведену пляму більш помітною.

 

Принцип дії оптичних освітлювачів полягає в тому, що ці речовини, будучи схильні до сонячного світла, накопичують енергію, поглинаючи ультрафіолетову складову світла, а у відсутності сонячного світла самі випускають блакитне світіння. Ефективність їх застосування залежить від того, при якому освітленні буде експлуатуватися білизна. При денному світлі вони ефективні, при штучному – ні.

 

Оптичні освітлювачі являють собою безбарвні або блідо пофарбовані речовини, що є фарбами в тому сенсі, що, будучи нанесеними на текстиль в теплому або гарячому розчині, вони дуже міцно прилипають до його волокн. Наступні прання, якщо можна вилучити освітлювач лише частково.

 

При застосуванні оптичних освітлювачів до білого біллю проблем немає, але їх використання для кольорового і особливо пастельного – проблеми є. Із застосуванням оптичного освітлювача набагато яскравіше стають відтінки блакитного, а всі інші кольори – набувають дещо “пожухлого” вигляду. Найгірше те, що цей ефект виправити не можна, оскільки видалити оптичний освітлювач з тканини можна тільки разом з барвником.

 

Необхідно враховувати, що оптичні освітлювачі розрізняються між собою за своїми властивостями і по різному впливають на белізну і яскравість білизни. Дуже сильно ці відмінності бувають видно на наборах речей. Наприклад, якщо скатертина оброблена одним освітлювачем, а серветки – іншим або простирадлом одним, а наволочки – іншим. Тому речі з одного набору завжди треба прати і висвітлювати разом.

 

Ензими (протеїнові ферменти)

 

Ензими – не бактерії, а речовини, що сприяють життєдіяльності бактерій певного типу, які знаходяться у воді, і підсилюють їх розмноження.

 

Ензими застосовуються як каталізатори видалення протеїнових плям. Вони розбивають ланцюжки довгих молекул протеїну, сприяючи тим самим кращому видаленню протеїнового забруднення. Існують ензими, націлені на конкретні типи забруднювачів. Їх можна застосовувати як в рідкій, так і в порошкоподібній формі. Необхідно суворо дотримуватися вказівок виробника щодо застосування конкретних ферментів. Якщо температура або лужність будуть не такими, як треба, то активність бактерій взагалі не розвинеться або вона буде ускладнена. Відбілювачі з активним хлором повністю руйнують роботу ензимів. Розмноження бактерій вимагає часу і для ефективної роботи ензимів процес прання повинен бути досить тривалим.

 

Суспендуючі засоби

 

Основне призначення суспендуючих засобів полягає в тому, щоб не допустити повторного осадження віддаленого забруднювача, а значить і “посірення” білизни.

 

Як суспендуючий агент найчастіше застосовують карбоксиметилцелюлозу (СМС) і її похідні. Хороша система детергентів обов ‘язково включає до свого складу такий суспендуючий агент, чия здатність не нижча, ніж у господарського мила.

 

Секвеструючі речовини

 

Секвеструючі речовини протидіють руйнівному впливу іонів металів у миючій рідині. Ці речовини впливають на іони магнію, кальцію (що запобігає утворенню так званого “вапняного мила”), заліза (що перешкоджає утворенню плям іржі). Вони також протидіють передчасному розкладанню відбілювача. В даний час в якості секвеструючої речовини найчастіше застосовують етилендіамінтетрауксусну кислоту C10H16N2O8 (EDTA).

 

 

 

 

 

 

 

Антихлори

 

Призначення антихлору – видалити залишки гіпохлоритного відбілювача на білизну після прання з відбілювачем. Найчастіше застосування антихлору необхідно при роботі з тканинами, апретованими синтетичними і натуральними смолами.

 

Як антихлор застосовують, головним чином, дві речовини:

 

– тиосульфат натрия Na2S2O3 х 5Н2О

– гідросульфат натрію NaHSO3, (застосовується тільки для білої білизни).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ ПРОЦЕСУ ПРАННЯ

 

Основними параметрами процесу прання, які повинні враховуватися при розробці технологічного процесу, є:

 

маса завантаження

стадії процесу

температура

миючі засоби

час

полоскання

проміжні віджими

відбілювання

оздоблення (крохмалення)

 

Збільшення ступеня забрудненості білизни вимагає зміни процесу прання за такими параметрами, як час обробки, миючі засоби, число стадій процесу, кількість полоскань, проведення відбілювання.

 

Розгляньмо детальний параметр процесу прання

 

Маса звантаження

 

Кожна пральна машина має номінальну завантажувальну масу. Плануючи процес прання необхідно враховувати, що величина завантаження безпосередньо впливає на якість прання, на посилення механічного впливу на білизну і ймовірність його пошкодження. Не слід перевантажувати машину. З одного боку, перевантаження зменшує механічний вплив на білизну і сприяє поганому проникненню мийної рідини у волокна тканин, а також ускладнює процес полоскання, з іншого боку – веде до прискореного зносу техніки. При прання деяких груп білизни, таких як сильно забруднена білизна, робочий одяг з синтетичних і змішаних матеріалів, білизна з махрових і об ‘ємних тканин, слід збільшити об’ ємний модуль на 10 – 30%. Крім цього, для поліпшення результатів прання необхідно регулювати ступінь завантаження для різного типу обладнання. Оптимальне співвідношення не більше – 100 г сухої білизни на 1 літр обсягу барабана залежно від його діаметру. При діаметрі барабана менше 1000 мм рекомендується завантаження – 56 г/л, від 1000 до 2000 мм – 72 г/л при більше 2000 мм – 100 г/л.

 

Стадії процесу

 

Слабозагрязнена білизна в більшості випадків можна якісно відстирати одностадійним процесом прання (1 цикл). Необхідність додаткових стадій прання може бути пов ‘язана з наступними причинами:

 

– видалення напіврозкладеного забруднювача;

– проведення підготовчих операцій з видалення плям і специфічних забруднень;

 

– виключення повторного осадження забруднювача;

– необхідність зміни температури і глибини занурення білизни тощо.

 

Таким чином, середньозагрязана і сильнозагрязнена білизна вимагає дві – три стадії прання.

 

У процесі прання застосовуються різні рівні рідини в барабані машини (глибина занурення) або рідинні модулі.

 

Більшість процесів прання починаються з середніх глибин занурення з тим, щоб розчинити незакріплені розосереджені забруднення. У разі більш закріпленого забруднювача його можна видалити на подальшій стадії зі зниженою глибиною занурення, що дає більш енергійний механічний вплив.

 

Зазвичай при розробці процесу прання розрізняють три рівні глибини занурення:

 

 

Рівень занурення

 

 

Рідинний модуль, л/кг

 

Рівень рідини, см

 

Низький

 

 

3 – 4

 

7 – 18

 

Середній

 

 

6

 

12 – 26

 

Високий

 

 

8 – 10

 

38 – 69

 

Рівень рідини в барабані пральної машини залежить від типу і розміру машини. Чим більша ємність барабана тим менший рівень рідини в сантиметрах для відповідного рівня занурення.

 

Сучасні пральні машини обладнані датчиками глибини занурення, з тим, щоб забезпечити відповідний механічний вплив на трьох рівнях занурення.

 

Температура

 

Нагрівання мийних розчинів має дві функції:

 

– викликати набухання волокон тканини;

– прискорити хімічні реакції, пов ‘язані з прання. Підвищення температури середовища на 10 град. призводить до подвоєння швидкості реакції.

 

У більшості випадків процес прання починається з відносно низьких температур, щоб ніякі забруднювачі не закріпилися на тканині або в її волокнах ні на даній стадії процесу прання, ні на наступних стадіях.

 

У професійному прання прийнято розрізняти три рівні температури:

 

низька (до 40 град.)

середня (від 40 до 60 град.)

висока (понад 60 град.)

 

Миючі засоби та хімікати

 

Мила і синтетичні детергенти – це поверхнево-активні речовини (ПАВ), призначені для того, щоб знизити поверхневе натягнення води, що повинно призвести до більш повного змочування волокна і до видалення забруднювача з подальшим утриманням його в суспензії. Утримання забруднювача в суспензії перешкоджає його повторній облозі на волокно.

 

Синтетичні детергенти зазвичай розробляють таким чином, щоб вони емульгували (звертали в емульсію) певні типи олій і жирів (тобто вони вузькоспрямовані миючі засоби). Це означає, що від ступеня забруднення і типу забруднювача залежить те, якими конкретними властивостями має володіти поверхнево-активна речовина і скільки цього ПАВ потрібно для прання.

 

Традиційно вважається, що мило хорошої якості, якщо в процесі прання з ‘являється досить рясна піна (тобто якість мила оцінюють за кількістю піни).

 

Ефективність синтетичного детергента найчастіше не має ніякого відношення до піноутворення, і, отже, оцінювати її по пені не можна. Ефективність ПАВ слід оцінювати шляхом експериментального прання спеціальних тестових зразків. За станом цих зразків визначають потенціал конкретного детергента з видалення забруднень і збереження белізни.

 

Клацання

 

Клацання включають до складу мила для того, щоб запобігти гідролізу або розкладанню мила. Клацання включає і до складу синтетичних детергентів, створюючи комплексний або багатоцільовий продукт. Справа в тому, що клацання здатне вирішувати ряд завдань:

– посилити миючу здатність;

– омилити (тобто розкласти) натуральні жири та масла;

– придушити кислотність деяких забруднювачів.

 

Для більшості систем прання рекомендуються такі рівні концентрації лужі в мийному розчині:

 

Слабке забруднення I миття – 1,4 г/л

Середнє забруднення I миття – 1,2 г/л

II миття – 1,8 р/л

Сильне забруднення I миття – 1,2/1,4 г/л

II миття – 1,8 р/л

III мийка – 2,0 г/л

 

Час

 

Тривалість процесу прання слід планувати з урахуванням таких факторів: час змішування, рівень забруднення, миюча здатність детергента.

 

Час змішування – це той час, який йде на досягнення однорідності хімічного складу і концентрації миючого розчину за обсягом ванни і за речами закладки. Час змішування зростає зі збільшенням таких параметрів:

– ступінь завантаження (половинне завантаження, повне завантаження);

– розмір машини;

– швидкість розчинення хімікатів.

Як показує практика, час змішування для пральних машин із завантаженням до 50 кг становить в середньому 1 хв.

 

Тривалість процесу прання залежить від рівня забруднення, але не всі фактори цієї залежності можна однозначно формалізувати. Деякі складові цієї залежності відомі:

чим вище ступінь забруднення, тим коротше повинна бути перша мийка. Справа в тому, що довга мийка при сильному забрудненні веде до руйнування суспензії через занадто велику кількість забруднювача в розчині, і як наслідок – до повторного осадження цього забруднювача.

 

Різні миючі засоби мають різну миючу здатність, але, незалежно від цього, чим вище рівень проникнення забруднювача, тим більше часу потрібно для ефективного прання.

 

Практика говорить про те, що мінімальні часові цикли прання (тобто час прання при заданих температурах) такі:

 

дроблення забруднення – 5 хв;

перша мийка – 5 хв;

друга мийка – 6 хв;

третя мийка – 8 хв.

 

До кожного з вказаних вище інтервалів слід додати час змішування і час необхідний для того, щоб миючий розчин досяг тієї температури, яка задана за технологією. Слід зазначити, що реальні часові цикли через “добавки”, що сильно залежать від параметрів конкретного процесу прання, можуть значно відрізнятися від наведених мінімальних часових циклів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смужка

 

Призначення полоскання – розчинити і змити залишки миючих засобів і забруднювача з білизни. Якщо після прання в тканині залишається багато хімічних матеріалів, такі вироби (білизна, одяг) надають на шкіру людини дратівливу, а іноді й алергічну дію. Крім цього, надмірно великий вміст залишків миючих засобів в текстильному матеріалі може викликати його побажання при глаженні.

 

Для прально-віджимних машин задовільного полоскання можна домогтися трьома полосканнями за умови, що після гарячої миття в процес прання включено проміжний віджим, а також проміжний віджим після першого і другого полоскання.

 

Мінімальний час кожного полоскання – це просто час змішування, що заміряється з того моменту, коли досягнута планова для даного полоскання глибина занурення.

 

При прання тканин з вінілового волокна (polyester) або з суміші вінілового волокна і целюлози дуже важливо поступово і повільно остудити білизну після гарячої миття до такої температури, при якій ймовірність термічного удару мінімальна. Перед початком холодного полоскання температура білизни не повинна перевищувати 57 град. При цьому істотно, що охолодження потрібно завершити до початку додавання великої кількості холодної води. Та ж сама умова повинна виконуватися і перед будь-яким віджимом.

 

ГОСТ Р 52058 – 2003 “Послуги пральних. Загальні технічні умови “встановлює:

 

п. 5.13 Після полоскання на виробах не повинно залишатися лужі. При повному вимиванні лужів водневий показник (рН) розчину від останнього полоскання повинен бути не більше 8. При виявленні клацання проводиться додаткове полоскання.

 

п. 6.3 Лужність води після останнього полоскання не повинна перевищувати 0,3 мг-екв/л.

 

п. 6.4 На випраних виробах не допускається залишкова кількість аніонних поверхнево-активних речовин (АПАВ).

 

Ефективність полоскання можна визначити титруванням води, що зливається з машини після полоскання. Введіть зразки води в мензурки з мережі і після остаточного полоскання. Додайте декілька крапель універсального індикатора. Якщо в обох мензурках буде один і той самий колір рідини, то можна стверджувати, що полоскання відбувається ефективно.

 

 

 

 

 

 

Проміжний віджим

 

Призначення проміжного віджиму полягає в тому, щоб скоротити перенесення і кількість залишкових миючих засобів у білизні.

 

Проміжний віджим корисний перед полосканням і між полосканнями. Проміжний віджим не слід проводити між мийками і після мийок, якщо миюча рідина містить велику кількість забруднювача, тому що це призведе до повторного осадження забруднювача на білизні.

 

Дезінфекція

 

Білизна, яку необхідно дезінфікувати в процесі прання, піддається обробці при тій температурі, яка необхідна для дезінфекції, і протягом того часу, який не менше заданого мінімуму. При цьому треба враховувати, що час змішування і досягнення заданої температури не входить в цей мінімум.

 

Поширені комбінації “час – температура” для дезінфекції інфікованої білизни, що підходить для більшості видів інфекцій, наведені нижче.

 

 

Температура, град.

Мінімальний час обробки після змішування і досягнення заданої температури, мін
65 10
71 3
93 10

 

Останній рядок у таблиці відповідає невеликому набору особливо небезпечних інфекцій, крім віспи, сибірки, черевного тифу, чуми, які вимагають консультації фахівця – епідеміолога.

 

Відбілювання

 

Відбілювання – потенційно найнебезпечніша операція з усіх застосовуваних у прання, а відбілювач, відповідно, – дуже небезпечна для тканини речовина. Необхідно розуміти тонкощі процесу відбілювання і розбиратися в особливостях застосування різних відбілювачів.

 

Основне призначення відбілювання – не видалення плям взагалі, а видалення тільки тих плям, які залишилися після прання. Відбілювачі – це окислювачі, а ефект від їх застосування заснований на тому фізико-хімічному явищі, що багато пофарбованих речовин стають або безбарвними, або розчинними у воді при окисленні.

 

На відбілювання лягає допоміжне завдання з плямлививодки і колір білизни, що пройшов всі стадії прання, визначається не якістю відбілювача, а правильно підібраним технологічним процесом прання і відповідною стадією плямовиводки.

 

 

Побічний ефект від регулярного відбілювання білої білизни – це певне руйнування волокна тканини. Будь-який окисляючий відбілювач одночасно діє і на пляму і на волокно. Для зменшення негативного впливу процесу відбілювання необхідно правильно підібрати тип відбілювача, його концентрацію, температуру водного розчину.

 

У професійному прання відбілювання, якщо воно необхідне, включають до загального циклу прання: якщо відбілювач гіпохлоритний, то відбілювання виробляють під час миття, а якщо пероксидний – під час полоскання.

 

Крохмалення

 

Крохмалення (оздоблення) служить для надання біллю відповідних властивостей (зменшення зминаності, драпуючої здібності та інших). Крім цього крохмалення протидіє як самому забрудненню, так і проникненню забруднювача в структуру тканини.

 

Рекомендується піддавати крохмаленню всю білизну, за винятком білизни перукарень, махрових, дитячих виробів, ковдр та інших пухнастих речей.

 

Існує три види обробки: м ‘яка, середня і жорстка. М ‘якій обробці піддається постільна, натільна білизна, чоловічі сорочки, трикотажні вироби; середньої – їдальня білизна (скатертини, серветки), халати; жорстке оздоблення застосовується для комірок і манжет сорочок халатів та інших виробів.

 

Для обробки застосовуються крохмали (оздоблювальні суміші), які бувають натуральні, синтетичні та змішані.

 

Для внесення крохмалю в білизну зазвичай використовують окрему стадію процесу після остаточного полоскання. Натуральний крохмаль вимагає температуру понад 28 град, часу близько 10 хвилин і низького рівня занурення.

 

Жорстке оздоблення крохмалом виконується у два прийоми: спочатку виріб піддають м ‘якій обробці в машині, потім перед глаженям на оброблювані деталі вручну за допомогою жорсткої щітки наноситься свіжоприготовлений розчин крохмалю. Перед кожним вживанням розчин крохмалю ретельно перемішують.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 РОЗРОБКА ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

ПРАННЯ БІЛИЗНИ

 

Відповідно до вимог нормативних документів обробка виробів повинна проводиться за технологічним процесом, затвердженим керівником підприємства. Технологічні процеси розробляють за видами виробів і матеріалів, з урахуванням ступеня забруднення.

 

Технологічні процеси складаються на основі типових процесів і рекомендацій стосовно наявного обладнання, економічно обґрунтованих препаратів, складу використовуваної води. Основні параметри обробки (тип і концентрація препарату, температура, кількість операцій та інші) задаються виходячи з виду тканини, кольору та міцності забарвлення, символів по догляду, ступеня забруднення.

 

Сучасні рекомендації з прання білизни пропонують процеси обробки залежно від забруднення виробів.

 

Слабозагрязнена білизна

 

Для слабозагруженої білизни рекомендується наступний

процес прання

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

1 Прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

низький рівень

 

71 град.

 

згідно рекомендації виробника

 

1,4 г/л

 

7 – 10 хв після змішування і досягнення заданої температури

 

1 хв

 

1хв (для вінілового волокна та його сумішей див. рекомендації)

 

 

 

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

2 Полоскання перше

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

3 Полоскання друге

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

4 Полоскання третє

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

остаточний віджим

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

8 – 10 хв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середньозагрязана білизна

 

Для прання білизни середнього ступеня забруднення рекомендується

наступний процес

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

1 Перше прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

2 Друге прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

 

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

середній рівень

 

60 град

 

згідно рекомендації виробника

 

1,2 г/л

 

5 – 7 хвилин після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

низький рівень

 

71 – 75 град

 

згідно рекомендації виробника

 

1,8 р/л

 

6 – 8 хвилин після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

1 хв (для вінілового волокна і його сумішей див. рекомендації)

 

 

 

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

3 Полоскання перше

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

4 Полоскання друге

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

5 Полоскання третє

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

остаточний віджим

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

8 – 10 хв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сильнозагрязнена білизна

 

Рекомендовано для сильнозагруженої білизни

наступний процес прання

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

1 Перше прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

2 Друге прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

 

 

 

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

 

середній рівень

 

50 град

 

згідно рекомендації виробника

 

1,4 г/л

 

5 хв після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

середній рівень

 

60 град

 

згідно рекомендації виробника

 

1,8 р/л

 

6 – 8 хвилин після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

 

 

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

3 Третє прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

4 Полоскання перше

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

5 Полоскання друге

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

 

 

 

 

холодна, тепла або гаряча вода

 

низький рівень

 

71 – 75 град

 

згідно рекомендації виробника

 

2,0 г/л

 

8 – 10 хв після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

1хв

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

6 Полоскання третє

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

остаточний віджим

 

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв, після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

8 – 10 хв

 

В окремих випадках може знадобитися четверте полоскання.

 

 

 

Білизна з закріпленими плямами (дробове прання)

 

У разі необхідності відстирати білизну, до складу забруднювача якої входить протеїн, наприклад білизна з плямами крові, необхідно використовувати метод “дробового прання”, тобто попередньо роздробити протеїнові плями при температурі нижче 40 град.

 

Першою стадією обробки такого асортименту білизни є прополаскування його в прохолодній воді з максимальним механічним впливом.

 

Такий метод дуже підходить для обробки ресторанної білизни, яка, як правило, сильно забруднена різними оліями, жирами, залишками їжі. Прополаскування в прохолодній воді дозволяє змити з білизни поверхневий шар забруднювачів, залишки їжі та усунути до 75% забруднень. Подальше використання миючих засобів буде набагато ефективнішим і економічнішим.

 

Процес дробового прання складається з наступних дій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

1 Попереднє прополаскування

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

час

 

 

злив

 

2 Перше прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

3 Друге прання

 

наповнення

 

глибина занурення

 

температура

 

миючий засіб

 

клацання

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

 

холодна вода

 

середній рівень

 

39 град максимум

 

5 хв після досягнення заданої температури

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

середній рівень

 

60 град

 

згідно рекомендації виробника

 

1,2 г/л

 

7 – 8 хв після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

низький рівень

 

75 – 80 град

 

згідно рекомендації виробника

 

2,0 г/л

 

8 – 10 хв після змішування і досягнення заданої температури

 

1хв

 

1 хв

 

 

 

Найменування операції

 

 

Режим обробки

 

4 Полоскання перше

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

5 Полоскання друге

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

проміжний віджим

 

6 Полоскання третє

 

наповнення

 

глибина занурення

 

час

 

 

злив

 

остаточний віджим

 

 

 

 

гаряча або холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

1 хв

 

 

 

холодна вода

 

високий рівень

 

2 хв після досягнення заданої глибини

 

1 хв

 

8 – 10 хв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білизна з плямами, які потребують відбілювання

 

Плануючи процес прання будь-якої класифікаційної групи білизни, що вимагає відбілювання, слід включити в процес операцію додавання в машину відбілювача відповідно до рекомендацій, викладених у п. 5.4.

 

Спецодяг робітників промислових підприємств та

майстерень

 

Основою процесу прання спецодягу з бавовняних тканин служать процеси обробки середньозагруженої і сильнозагрязненої білизни з наступними змінами:

 

– температуру всіх стирок довести до 75 – 80 град.;

– лужність для всіх стирок збільшити до 2 г/л;

– з метою виключення втрати температури ванни в проміжках між прання бажано застосовувати гарячу воду на вході в пральну машину;

– для отримання хорошої суспензії і високої емульсифікації забруднювача слід не шкодувати детергента.

 

Білизна, тканина якої містить вінілове волокно

або целюлозу

 

Для такої білизни необхідно ретельно вибрати склад миючої рідини. Зазвичай миючий склад включає в себе суміш неіонного детергента, силікатів і фосфатів.

 

При плануванні процесу прання білизни даного виду слід обов ‘язково його класифікувати за трьома групами забруднення:

– протеїнове забруднення;

– загальне забруднення;

– жирове/масляне забруднення.

 

Для прання такої білизни має бути не менше двох процесів: один – для протеїнових забруднень, інший – для всіх інших.

 

При прання білизни з суміші вінілового волокна і целюлози, а також чистого вінілового волокна рекомендується недовантажувати пральну машину до 50%, щоб уникнути можливе утворення глибоких складок і заломів.

 

Вінілово-целюлозне волокно сильно схильне до шокового короблення в разі занадто швидкого залишення в процесі прання, (після останньої мийки). Операцію залишення можна провести двома способами: перший – потроху додавати у ванну свіжу холодну воду при відкритому зливі переповнення (глибина занурення при цьому дорівнює 15 см). Зазвичай це триває до тих пір, поки температура не досягне 57 град. при швидкості остигання не більше 6 град ./хв; другий – додавати у ванну холодну воду при тій же швидкості остигання, але без зливу по переповненню.

 

При прання тканин з суміші вінілового волокна і целюлози операція проміжного віджиму застосовується тільки після полоскання через ризик повторного осадження забруднювача і появи складок від впливу температури і тиску відцентрової сили.

 

Тривалість високошвидкісного остаточного віджиму таких тканин слід скоротити до 1 хв.

 

Вовняні делікатні вироби

 

Вироби цього типу слід прати в маленьких машинах для зниження механічного впливу. Час прання не повинен перевищувати 5 – 6 хв, а температура не повинна бути вище 38 град.

 

У процес прання слід включати не більше двох стадій миття, за кожною з яких має слідувати полоскання з високим рівнем глибини занурення і проміжний віджим. Під час зливу і наповнення машина повинна бути зупинена.

 

В якості миючої речовини кращий детергент з низьким рівнем лужності. Як заміну системи слаболужних детергентів слід використовувати мило в поєднанні з сумішшю карбонату і бікарбонату натрію (Na2CO3 – NHCO3 – 2Н2О).

 

Вовняні ковдри слід прати так само, як і делікатні вироби без обмеження на розмір машини.

 

 

Розробка карти технологічного процесу

 

Карта технологічного процесу прання виробів розробляється за наведеною формою 1.

 

При розробці карти технологічного процесу слід використовувати досвід роботи підприємства та інших організацій, рекомендації, викладені в цьому розділі і в розділі 6.

 

Карти технологічного процесу прання виробів розробляються за спеціалізованими групами білизни, що обробляються на підприємстві, з поділом їх за видом тканини, кольором, міцністю забарвлення та ступенем забруднення.

 

Розробці технологічної карти повинна передувати робота з відпрацювання параметрів технологічного процесу прання виробів у виробничих умовах з оформленням протоколів випробувань.

 

 

 

 

 

Заповнення технологічної картки починають з перерахування необхідних операцій у порядку їх проведення. У число операцій з прання білизни крім основних операцій (прання, полоскання, відбілювання, оздоблення) слід внести операції із завантаження та вивантаження білизни із зазначенням їх тривалості. Крім цього, в операції “завантаження” необхідно вказувати ступінь завантаження від номінальної, яка рекомендована для оброблюваних виробів.

 

У графі “Обладнання” вказується найменування та тип пральної машини, центрифуги.

 

У графу “Препарати” заносять найменування застосовуваних детергентів, лугів, відбілювачів, інших речовин та їх концентрацію.

 

У графах “Режими обробки” вказують рідинний модуль або рівень занурення, температуру розчину, тривалість обробки, швидкість обертання барабана. Наприкінці таблиці визначають і записують загальну тривалість обробки.

 

 

Форма 1

 

СТВЕРДЖУЮ:

 

____________________________

посада керівника

____________________________

найменування підприємства

_____________   _____________

підпис Прізвище, і, о

_____________

дата

 

Карта технологічного процесу прання

___________________________________________________________

найменування виробів і матеріалу, колір, ступінь забруднення

 

Наймання-новини операції Обору-довіння Препарати Режими обробки
Наіме-новання Концентра-

ція, г/л

Рідко-стний

додаток,

л/кг

Темпе-

ратура,

град

Продовжи-тільність,

хв. Ух!

Швидкість

обертання

барабана,

об/хв

Рівень

погру-ження

 

 

 

 

Розробив ________________ ________________ _______________

посаду підпис Прізвище, і, о.

 

 

 

 

 

 

8 ЯКІСТЬ ОБРОБКИ ТА МОЖЛИВІ ДЕФЕКТИ

 

Технологічні процеси прання та якість обробки виробів повинні відповідати вимогам нормативних документів. До основних вимог щодо прання виробів належать:

 

1) Спосіб та режим прання слід обирати залежно від волокнистого складу тканини, з якого виготовлено виріб, та відповідно до символів по догляду.

 

2) Прання, полоскання та віджим у пральних машинах повинні вироблятися без механічних пошкоджень виробів. На випраних виробах не допускається порушення цілісності тканини.

 

3) Після прання вироби повинні бути чистими, без неприємних запахів і деформації. Ефективність відстирювання тканин повинна бути не менше 30%.

 

4) Дитячий асортимент речей повинен стиратися з кип ‘ятінням, окремо від інших виробів.

 

5) Прання та обробка виробів медичних закладів повинні забезпечувати їх повне знезараження. Білизняні вироби з високим ступенем ризику з інфекційних відділень лікарень слід піддавати попередньому знезараженню і прати окремо від санітарного одягу.

 

6) Білизняні вироби з бавовняних і лляних тканин, що стираються без кип ‘ятіння, з метою знезараження повинні бути випрасувані при температурі не нижче 150 град.

 

7) Після полоскання на виробах не повинні залишатися лужі. При повному вимиванні лужів водневий показник (рН) розчину від останнього полоскання повинен бути не більше 8.

 

8) Вироби після глаження повинні бути сухими і добре витюженими, без зморшок, замінів, заломів і запалу тканини. Вологість виробів не повинна перевищувати 12%.

 

9) Не допускається утворення плям на виробах у процесі надання послуг. У разі виникнення плям вони повинні бути видалені відразу ж після утворення, а вироби пройти повторне прання.

 

10) Після прання і горіння вироби повинні бути складені і упаковані. Не допускається складання вологих виробів.

 

 

 

 

 

 

 

 

У процесі прання білизни можливе виникнення різних проблем технологічного характеру, в тому числі:

 

Зміна кольору білизни – побажання.

 

Пожелтение белья обычно вызвано осаждением на изделия содержащихся в воде металлов (железа), повреждением материала содержащимся в отбеливателе активным хлором, неполным удалением жиро-масляных загрязнений, неправильным внесением крахмала, а также миграцией (перемещением) красителя с других изделий в моющую жидкость, а

 

Зміна кольору білизни – посеріння

 

Посіяння білизни є наслідком неповного видалення забруднень або їх повторного осадження на поверхню з миючої рідини в разі її низької суспензуючої здатності. Крім цього, посеріння може бути викликано застосуванням занадто жорсткої води, що призвело до утворення на білизні вапняних або силікатних відкладень, накопиченням на білизні лужних опадів детергента, неправильно організованим полосканням.

 

Хімічне пошкодження білизни – загальна зміна

вигляду та властивостей 

 

Загальна зміна виду і властивостей білизни зазвичай буває викликана впливом відбілюючих препаратів високої концентрації, які не вдалося виконати внаслідок недостатнього процесу полоскання. Можливе виникнення кумуляторного (стягуючого) ефекту, що спотворює розміри і форму виробу внаслідок поганого проведення операції відбілювання.

 

Хімічне пошкодження білизни – локальна зміна

вигляду та властивостей 

 

Локальні пошкодження можуть бути викликані впливом висококонцентрованого відбілювача (неконтрольовані протікання, прокидання, розбризкування відбілювача або неправильне його введення в пральну машину).

Локальні пошкодження тканини з суміші вінілових і целюлозних волокон бувають викликані впливом сильнощілкового детергента у вигляді порошку на вінілові волокна або висококонцентрованого відбілювача – на целюлозні.

 

Термальне короблення і зварювання волокон

 

Короблення і зварювання волокон відбувається при обробці тканин з вінілових волокон за відсутності належного управління температурним режимом, або при різкому гальмуванні пральної машини в режимі гарячого прання.

 

Найбільш часто це трапляється при волого-тепловій обробці білизни на ковзанці або каландрі, особливо якщо в білизні залишилися невиконані миючі або відбілюючі речовини, якщо залишкова вологість білизни більше необхідної, а також через несправність різних вузлів і механізмів гладильного обладнання, в тому числі накопичення відкладень на гладільній поверхні

 

Деякі з ‘явилися дефекти можна усунути в умовах пральні.

 

Вироби з бавовни можуть змінити свій колір під впливом кислотних хімматеріалів. Щоб вирішити цю проблему потрібно як слід намочити виріб і обробити пошкоджені ділянки слабким лужним засобом. При міграції барвника в результаті водної обробки слід провести повторне прання, посиливши механічні впливу і збільшивши час віджиму. Після обробки в машині провести короткочасну сушку (по можливості, на манекені).

 

Джинсові вироби. При знеціненні після прання слід помістити виріб у воду, що містить інтенсивний синій барвник.

 

Застосування відбілювальних композицій.

 

Пожовщення, оксидацію, старіння вовни, шовку, целюлозних волокон можна приховати застосуванням перборату або перкарбонату натрію.

 

За допомогою гіпохлориту натрію можна уникнути появи цвілі, побажання, старіння на волокнах з бавовни.

 

Плями від барвника ефективно видаляються за допомогою сульфіту титану (на будь-яких матеріалах).

 

Для обробки вигорів на поверхні тканини рекомендується застосування перекису водню та аміаку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК А

 

Нормативні документи

 

1 РТ Р 52058-2003 Послуги пральних.

Загальні технічні умови.

 

2 ДСТУ 201-04-96 Вироби білизняні, оброблені в пральні.

Загальні технічні умови.

 

3 ДСТУ 2320-93 Робота з хімічними речовинами на підприємствах

хімічної чистки одягу та прання білизни. Вимоги безпеки.

 

4 ДСТУ 2122-93 Матеріали для одягу.

Символи та вимоги догляду.

 

5 ГОСТ Р ІСО 3758-2007 Вироби текстильні.

Маркування символами по догляду.

 

 

 

3 ДСТУ 2320-93 Робота з хімічними речовинами на підприємствах хімічної чистки одягу та прання білизни. Вимоги безпеки (Витяг);

Цей стандарт поширюється на роботи з хімічними речовинами, які застосовуються на підприємствах хімічної чистки одягу і прання білизни (далі хімічні речовини), та встановлює загальні вимоги безпеки при їх проведенні.

Вимоги цього стандарту є обов ‘язковими.

 1. Класифікація хімічних речовин

1.1 За ступенем дії на організм людини хімічні речовини, які застосовуються на підприємствах хімічної чистки одягу та прання білизни, відносяться до наступних класів небезпеки відповідно до вимог ДСТУ 12.1.007;

 • -й – вещества высоко опасны:

луги їдки (їдкий натр або каустична сода, їдкий калій);

відбілювачі (перекис водню, хлорне вапно, перборат натрію,

гіпохлорид натрію);

 • -й – речовини помірно небезпечні:

розчинники (перхлоретилен, циклогексанол, етиленгліколь, ксилол,

толуол);

кислоти (азотна, оцтова, сірчана, соляна, лимонна);

барвники (кислотні, активні, дисперсні, прямі та ін.);

синтетичні миючі засоби; луги (сода кальцинована та ін.);

апретуючі речовини (полівінілацетатна емульсія та ін.);

аліфатичні спирти (бутиловий, ізобутиловий, пропіловий, ізопропіловий);

відбілювачі (гідросульфіт натрію);

4-й-речовини малонебезпечні:

розчинники (уайт-спірит, ацетон, бензин, скипидар, бутилацетат, керосин, нефраз);

спирти (етиловий та ін.);

мило господарче;

апретуючі речовини (крохмаль та ін.);

солі (сульфат натрію та ін.);

нафталін.

2 Загальні вимоги безпеки

2.1 Работы с химическими веществами должны проводиться в помещениях с притоково-вытяжной вентиляцией согласно РТ 12.4.021, которые обеспечивают состояние воздуха рабочей зоны в соответствии с требованиями РТ 12.1.005 и удовлетворяют требования пожарной безопасности согласно РТ 12.1.004.

 • Технологічне обладнання (пральні та знежирюючи машини) повинне бути герметичне та забезпечене місцевими відсмоктувачами.

2.3 При отборе проб, испытании и использовании химических веществ необходимо применять средства защиты, указанные в разделе 4.

2.4 К работам с химическими веществами следует допускать лиц, которые прошли соответствующее обучение и инструктаж согласно РТ 12.0.004.

2.6Для хранения суточных запасов химических веществ в производственных помещениях должны быть устроены кладовые, оборудованные принудительной вентиляцией и средствами пожарной техники согласно РТ 12.4.009.

2.7 Тара, в якій знаходяться хімічні речовини, повинна мати наклейки або бірки з точними назвами та позначеннями цих речовин, а матеріали, до складу яких входять високонебезпечні речовини, – вказівки про їх наявність.

Тара повинна бути починена і мати кришки, що щільно закриваються.

 

 

4 Вимоги до застосування засобів захисту працюючих

4.2 Вибір засобів індивідуального захисту працюючих повинен здійснюватися з урахуванням вимог безпеки для даного виду робіт;

Засоби захисту повинні застосовуватися на протязі всього часу дії небезпечних та шкідливих факторів.

4.3 Виробничий персонал повинен бути забезпечений засобами індивідуального захисту відповідно до норм;

4.4 Работающие, которым выдаются индивидуальные средства защиты, должны быть ознакомлены с правилами пользования и простыми способами проверки слаженности и надежности этих средств.

4.5 Работающие должны быть обеспечены следующими средствами защиты:

халатами бавовняними згідно з ГОСТ 12.4.131, ДСТУ 12.4.132;

комбінезонами згідно з ГОСТ 12.4.099, ДСТУ 12.4.100; костюмами

згідно з ДСТУ 27653, ДСТУ 27651; фартухами згідно з ГОСТ 12,4.029; захисними окулярами згідно з ГОСТ 12.4.013; гумовими рукавицями згідно з ГОСТ 20010; респіраторами згідно з ГОСТ 12.4.028; протигазами згідно з ДСТУ 12.4.121; чобітьми гумовими згідно з ДСТУ 12.4.072.

4.6 При роботі з хімічними речовинами не слід допускати попадання їх на шкіру, слизові оболонки га всередину організму. При попаданні їх на шкіру слід старанно промити її великою кількістю води, насухо витерти рушником.

При опеке кислотами поражено место необходимо посыпать двухуглекислой (питьевой) содой или промыть раствором соды с массовой долей (2-3)%.

При опеке лугами следует применять растворы борной, лимонной или уксусной кислоты с массовой долей (2-3)%.

У разі попадання хімічних речовин в очі необхідне промивання очей великою кількістю води; Для захисту шкіри рук слід використовувати захисні мазі та креми.

4.7 Зберігання, використання, періодичний ремонт, чистка та інші види профілактичної обробки засобів індивідуального захисту працюючих слід проводити відповідно до вимог діючих стандартів та технічних умов.

 

 

 

 

 

4 ДСТУ 2122-93 Матеріали для одягу.

Символи та вимоги догляду (Витяг).

 

Стандарт встановлює повне або скорочене позначення вмісту сировини текстильних матеріалів і виробів; вимоги до оброблення матеріалів та символи догляду за ними під час прання, прасування, хімічної чистки, вибілювання і сушіння після прання, а також виготовлення та кріплення символів;

 

 

ДОДАТОК Б

 

Вода для прання виробів

 

Будь-яка вода, в тому числі і питна, містить у своєму складі велику кількість розчинних солей, які роблять воду непридатною до застосування в професійному прання без попередньої обробки.

 

Домішки води

 

З точки зору прання найбільш небажана складова домішок води – це солі заліза, які викликають побажання білих речей і знецінення фарбованих. Для прояву цього шкідливого впливу досить дуже низьких концентрацій заліза. Максимально безпечною концентрацією заліза у воді для звичайних речей є 0,2 мг на літр, а для делікатних вовняних виробів ця концентрація повинна бути в чотири рази менше (0,05 мг/л). Залізо зазвичай присутнє у двовалентній формі (Fe++). Така форма добре розчинна у воді, але при впливі кисню легко перетворюється на тривалентне залізо (Fe++ +), яке вже не розчиняється і має помаранчевий колір. Надмірний вміст заліза у воді досить просто визначити. Допустима кількість заліза – 0,1 мг/л, вже при 0,2 мг/л вода стає на смак гіркою і в ‘яжучою.

 

Якщо показник вмісту заліза у воді перевищує 0,1 мг/л, відбувається хімічна реакція між ним і компонентами хлористих відбілювачів. Білосніжна білизна після прання виглядатиме кремовою, сіроватою або брудножелтоватою.

 

Іржа (тривалентне залізо), що знаходиться у воді, пофарбовує її в помаранчевий колір. Ця проблема виникає в результаті іржавлення труб і резервуарів для води, що частіше трапляється з м ‘якою, трохи кислою водою.

 

Найбільшу неприємність при прання виробів представляє наявність у воді бікарбонатів, сульфатів і хлоридів кальцію і магнію. Кількість їх у воді характеризує жорсткість води. Саме ці солі перешкоджають утворенню піни і розкладають мило.

 

Як відомо, використання жорсткої води в пральні тягне за собою великі проблеми: на випраних речах з ‘являється “сивина”, біла білизна не виглядає білосніжною, речі стають жорсткими на дотик. Сильно зростає витрата препаратів, на деталях машин утворюється накип, забруднюються і засмічуються трубопроводи. Солі важких металів при прання вступають в хімічну реакцію з детергентами, в результаті чого утворюється так зване “вапняне мило”, яке залишається на оброблюваних речах.

 

Необхідно пам’ятати, що лужність води має важливе значення. Якщо лужність висока, то важко домогтися якісного ополаскування, зростає ризик утворення на поверхні випраної білизни жовтизни. Ця проблема вирішується шляхом додавання спеціальних кислот і нейтралізаторів на стадіях заключного полоскання.

Таким чином, для пральні підходить тільки “м ‘яка” вода, яка не містить в собі солей заліза, марганцю та інших важких металів. Вона повинна бути чистою, без запаху, рН – фактор води повинен бути не кислим, не лужним, а тільки нейтральним (рН = 7,0).

 

Сучасні миючі засоби призначені для прання у воді жорсткістю не більше 1,8 мг/л. Зниження жорсткості води для попереднього та основного прання за рахунок збільшення кількості миючих засобів не дає позитивного ефекту, оскільки при полосканні в жорсткій воді тканина діє як фільтр, на якому осаджуються іони кальцію, магнію, заліза, міді, що містяться в жорсткій воді. Таким чином, при кожному наступному прання все важче досягти якісного полоскання через високий рівень заліза і марганцю, а при впливі лужі на білизну з ‘являються жовті і коричневі плями через те, що клацання вступає в реакцію з іонами металів і осаджується на білизну.

 

У зв’язку з викладеним ГОСТ Р 52058-2003 “Послуги пральних. Загальні технічні умови “встановлює:

 

п. 5.7 При жорсткості води понад 1,8 мг – екв/л для замочування білизни, прання і перших двох полоскань слід проводити пом’якшення води.

 

Очищення і пом’якшення води

 

Для видалення з води заліза, марганцю, солей важких металів, корекція рН застосовують установки каталітичного окислення, які складаються з напірної ємності з розподільчою системою, фільтруючого матеріалу, блоку управління режимами роботи. Як фільтруючий склад використовується гранульований матеріал на основі доломіту, модифікованого оксидами заліза, марганцю і кремнію. Фільтруючий склад ефективно видаляє розчинені у воді залізо з концентрацією до 50 мг/л і марганець з концентрацією до 2 мг/л при значеннях рН нижче 6,0. Регенерація здійснюється інтенсивною зворотною промивкою вихідною водою (при вмісті заліза до 5 мг/л) або очищеною водою.

 

Для пом ‘якшення води використовується метод катійного обміну. Він заснований на використанні природних або синтетичних цеолітів, які вступають в реакцію з жорсткими солями, залишаючись нерозчинними у воді. Умягнення води відбувається шляхом “обміну” іонів кальцію і магнію з очищуваної води на іони натрію, що знаходяться в зерні цеоліту (катіоніту). Кальцій у складі солей жорсткості замінюється натрієм, даючи ніжорстку, розчинну у воді сіль. Коли натрій “вимить” з цеоліту, його відновлюють пропускаючи через відпрацьований цеоліт концентрований розчин звичайної кухонної солі. Встановлення пом ‘якшення води складаються з напірної ємності з розподільчою системою, фільтруючого матеріалу, бака солерастворителя, блоку управління режимами роботи.

 

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.